Vše začíná už u výběru zvířete. Štěně nebo kotě chtějte vidět u chovatele, v prostředí, kde vyrůstá. Zaměřte se na prostory, ve kterých se pohybuje, na jeho sourozence, rodiče nebo alespoň matku. Také se zajímejte, čím je krmeno. Ze štěněte, které vám prodejce předá na benzince, se může vyklubat zdravotní časovaná bomba.

Ne vždy je to samozřejmě možné. Pokud berete zvíře z útulku nebo si osvojíte dospělého psa s neznámou minulostí, nemůžete si být jeho zdravotním stavem jistí. V každém případě byste měli zamířit k veterináři na vstupní prohlídku.

Ze zákona musíte povinně naočkovat psa proti vzteklině. Některé obce přitom nabízí toto očkování v rámci ceny ročního poplatku za psa. "Očkovat se nemusí každoročně. Vždy záleží na účinku konkrétní vakcíny. U některých trvá účinek i tři roky," vysvětluje veterinářka Jitka Tahadlová z Veteriny Kurdějov.

Přestože povinné je pouze očkování vztekliny, běžně se doporučují i další očkování. "U psů je to parvoviróza, leptospiróza, psinka, infekční hepatitida a parainfluenza. Těchto pět věcí zákazníci většinou znají pod názvem pětikombinace (DHPPIL), která se očkuje každoročně. Očkování silně doporučuji, protože léčba těchto nemocí je velmi nákladná a onemocnění je i tak často fatální. Očkování navíc snižuje celkový výskyt onemocnění mezi psy," upozorňuje Tahadlová.

Podle prostředí, ve kterém se pes pohybuje, může veterinář doporučit i další očkování. Pro ovčácké psy nebo ty, kteří se pohybují mezi hospodářskými zvířaty, se doporučuje očkování proti tetanu. Pro panelákové mazlíčky je ale zbytečné.

Pro kočky v ČR očkovací povinnost neplatí. Stejně jako u psů se ale některé vakcinace jako herpes viróza nebo kaliciviróza doporučují. Očkování proti jednomu z nejčastějších strašáků z řad kočičích nemocí, toxoplazmóze, se ale neprovádí. "Parazit je totiž skryt mimo imunitní systém, kde dokončuje svůj vývoj. Kočka je jediný hostitel, kde může tento parazit vývoj dokončit," informuje veterinářka.

Nepodceňte prevenci

Pro psy, kočky i další zvířata by měla být pravidlem každoroční preventivní prohlídka, kdy by měl veterinář prohlédnout psa od čenichu až po špičku ocasu. "U starších psů, kde se zdravotní stav může rychleji zhoršovat, by měly být prohlídky častější. Stejně tak u štěňat, kde je potřeba dohlédnout na správný vývoj. Majitel si zároveň během prohlídek osvojí, na co si u psů dávat pozor a co sledovat," popisuje Tahadlová. Pokud je pes v dobré kondici, na čemž se podílí především kvalitní strava a dostatek pohybu, není potřeba absolvovat častější prohlídky. Někteří lidé ale využívají služby jako stříhání drápků, čištění análních žlázek, na jejichž zanášení někteří psi trpí, a čistění zubů.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se