Po volbách se dějí věci, které jsme v české politice ještě neviděli. Zejména v těch stranách, kterým to tak úplně nevyšlo. Projděme si nejzábavnější momentky.

1. Vzpoura v ANO.

Andrej Babiš, který před volbami tvrdil, že to ANO v Praze vedlo skvěle a teď to bude ještě skvělejší, po volebním propadáku otočil a začal vyprávět, že šlo od začátku o průšvih a že za něj může jen a pouze pražská organizace. Nějak pozapomněl, že svým Pražákům osobně vnutil jako lídra Petra Stuchlíka a že pražská organizace mohla do kampaně mluvit asi jako žáci páté třídy na školním výletě do řízení autobusu. Vedení pražského ANO by podle Babiše v každém případě mělo rezignovat. Jenže pražští anoisté odmítli srazit paty. Ozvali se, že příčin porážky bude víc a že některé souvisí s tím, co dělá Babiš osobně. Což si tedy, upřímně řečeno, dovolili docela dost. ANO přece není žádná − fuj fuj− tradiční strana, kde každý může kritizovat předsedu! Kam by to vedlo, kdyby se zaměstnanci veřejně hádali se šéfem?! Řešení se samozřejmě nabízí: stanovy ANO říkají, že předsednictvo může vyloučit každého, kdo "jedná v rozporu se zájmy hnutí". A do toho se odmlouvání předsedovi s trochou fantazie samozřejmě vejde, no ne?

2. Bitka u komunistů.

Komunisté ve volbách propadli, vysvištěli z pražského zastupitelstva a získali celorepublikově o polovinu mandátů méně než posledně. I vystartoval stalinista Josef Skála a hrr na předsedu Vojtěcha Filipa. Ten by měl podle něj rezignovat. "Čestní muži a ženy by nepochybně odpovědnost vyvodili velmi rychle. Neprodleně," pravil ten zásadový muž. Filip reagoval na Twitteru: "Znovu důrazně připomínám, že vedení strany zvolené demokraticky v dubnu na sjezdu nebude reagovat na rozvracečské návrhy J. Skály. Bylo mu nabídnuto kandidovat do Senátu, mohl být kandidátem do pražského zastupitelstva. Odmítl, asi se bojí voličů, kritizovat nestačí, je třeba program." Zábavné: Monolitická partaj se hádá, soudruzi si jdou po krku. To tady dlouho nebylo. Jistotou je ovšem použitý slovník. Výrazy jako "rozvraceč" − to jsou etymologicky vzato 50. léta jak vyšitá. Skála vlastně může být rád, že si to s ním vyřizuje Filip jen na Twitteru. V době, do které jeho slovník a vlastně celá komunistická partaj mentálně patří, by to bylo tak na 20 let rekondičního pobytu v Jáchymově. S občasným zpestřením návštěvou sadisty Grebeníčka staršího.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se