Německý režisér Werner Herzog je potměšilý, ale také vášnivý muž, který rád zdolává překážky. Jeho snaha přepravit během natáčení snímku Fitzcarraldo jen pomocí lidské síly loď přes kopec mezi dvěma rameny řeky je už legendární. A když v polovině 70. let zjistil, že filmová kritička Lotte Eisnerová je nemocná a nejspíš zemře, zasáhlo ho to natolik, že se vydal na pěší pochod z Mnichova do Paříže, poháněn vírou, že díky jeho skutku zůstane naživu.

Je těžké nemít na paměti tyto skutečnosti, když divák sleduje každý nový režisérův film. Herzog má za sebou přes dvě desítky hraných a čtyři desítky dokumentárních filmů, ale pokaždé, když se ozve jeho nezaměnitelný, nezvykle melodický hlas připomínající bytost odkudsi z daleké galaxie, uvádí publikum do stavu hypnózy.

Ve snímku Setkání s Gorbačovem, který Ji.hlava uvede v české premiéře, Herzog narazil na zdatného soka svých filmařských her.

"Jako dítě by mě ten zvuk vyděsil," vtipkuje bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov, když padne první klapka. Werner Herzog se ihned pokouší převzít iniciativu a rozehrát veliký dějinný příběh: "Já jsem Němec. Když jste poprvé potkal Němce, chtěl vás zabít." Naráží na zkušenosti mladého Gorbačova z druhé světové války. Ten však přijde s úplně odlišnou historkou a vypráví, kterak ho otec vzal k sousedům, u nichž okusil vynikající koláčky. Tehdy poprvé viděl Němce. "Pomyslel jsem si, že to musí být dobří lidé, když mají tak dobré koláčky," dodává Gorbačov.

A v dalších scénách filmař takřka něžně prolamuje břemeno historie, které podle něj mezi lidmi dodnes leží, setká-li se Němec s Rusem. V jedné scéně dokonce dává Gorbačovovi k narozeninám velkou krabici plnou čokoládových sladkostí.

Snímek vzniknul na základě tří relativně krátkých setkání a bezprostřednímu dialogu částečně brání i jazyková bariéra − Herzog se ptá anglicky, Gorbačov odpovídá rusky. A vzpomíná na doby, kdy se dostal k moci po předchozích "zkamenělinách", abychom použili Herzogova slovníku.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se