Policie na tiskové konferenci upozornila, že údajný únos Andreje Babiše mladšího a kauza Čapí hnízdo jsou dva různé případy, ve kterých je Babiš junior v odlišném procesním postavení - v prvním případě by mohl být osobou poškozenou, ve druhém vystupuje jako obviněný.

Ředitel pražské policie Jan Ptáček mimo jiné také uvedl, že se policie na základě e-mailu, který přišel serveru Seznam Zprávy, pokouší Babiše mladšího kontaktovat. Snaha je zatím ale bez odezvy. "Od včerejška se pokoušíme o navázání přímého kontaktu s pisatelem, čímž by mohlo dojít k upřesnění celé řady informací. Podle aktuálních informací je tento kontakt do současné doby zatím bez odezvy," uvedl Ptáček.

Na kritiku, že se jim Babiše juniora nepodařilo vypátrat dříve, Ptáček říká, že policie byla v pravidelném kontaktu s jeho advokátem a neměla důvod po něm pátrat.

"Informace o jeho pobytu v zahraničí jsme průběžně ověřovali," dodává.

Co se týká kauzy Čapí hnízdo, byl podle Ptáčka k posouzení psychického stavu obviněného přibrán před několika měsíci soudní znalec, jehož posudek je důležitý pro další průběh trestního řízení. "K výslechu musí dojít prostřednictvím právní pomoci, kdy samotnému výslechu musí předcházet již zmíněný znalecký posudek, který posoudí Babišův zdravotní stav," uvedl pražský městský státní zástupce Martin Erazím, jehož úřad podezření z dotačního podvodu vyšetřuje.

Ten zároveň zdůraznil, že je Andrej Babiš mladší v takzvané kauze Čapí hnízdo v postavení obviněného: "Ve výslechu může na svou obhajobu uvádět cokoliv, nebo nemusí vypovídat vůbec. Z toho také jednoznačně vyplývá, že jeho výslech nelze prozatím předjímat jako jednoznačný klíčový důkaz ve věci."

Kauza Čapí hnízdo

Všechny informace ohledně vyšetřování kauzy na jednom místě.

Všechny články zde

Babiš mladší není českým občanem, a jak předseda vlády Andrej Babiš ve čtvrtek sdělil, ani jím nikdy nebyl. Má švýcarské občanství a v zemi momentálně žije.

To české policii komplikuje trestní řízení. Mluvčí Raphael Frei HN potvrdil, že Švýcarsko své státní občany k trestnímu stíhání nevydává.

"Mimo území České republiky policie nemůže konat úkony trestního řízení," vysvětloval v úterý Hamáček s tím, že se situaci snaží intenzivně řešit na úrovni mezinárodní policejní spolupráce. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala si ale stojí za tím, že o žádnou právní pomoc, v níž by figurovalo jméno Andreje Babiše juniora, česká strana švýcarské orgány nepožádala. "Mohla to být žádost o součinnost policejních orgánů," uvedl Cimbala s tím, že na tuto otázku musí odpovědět policie.

Ta ale jakékoliv otázky odmítá zodpovídat s tím, že má zákaz komunikovat, a odkazuje zase zpátky na státní zastupitelství. Na to však Cimbala pouze pokrčil rameny. "Bližšími informacemi nedisponuji," uvedl a podotkl, že se také nemuselo jednat jen o kauzu Čapího hnízda, ale i údajného únosu.

Babišovi mladšímu hrozí postih ukrajinských úřadů

Andreji Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu zákaz vjezdu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic. V rozhovoru pro ukrajinskou službu Rádia Svoboda to v pátek oznámil Oleh Sloboďan z kanceláře šéfa ukrajinské pohraniční služby.

Ukrajina, která stejně jako Česká republika a velké množství dalších zemí ruskou anexi Krymu neuznává, považuje okupovaný poloostrov za své svrchované území. Vstup na Krym a odjezd z něj bez zvláštního povolení ukrajinské státní migrační služby a přes ukrajinská kontrolní stanoviště považuje za nezákonný.

O nezákonném vstupu syna českého premiéra na Krym je podle ukrajinských médií přesvědčen i Borys Babin, zmocněnec ukrajinského prezidenta Petra Porošenka pro Krym. Řekl to v pátek zpravodajskému serveru UAportal.

"Jsem si prakticky jist, že přes KPVV (kontrolní stanoviště) ho nevezli a dostal se na Krym nelegálně letadlem nebo autem (trajektem nebo přes most) z Ruska," řekl serveru Babin. Připomněl, že cizinci k cestě na Krym potřebují povolení Státní migrační služby.