Být považován za experta na nějaké téma bylo dříve otázkou prestiže. Dnes expertům věří málokdo. Lidstvo se stává obětí blábolů šířených po sociálních sítích. Fakta nebo vědecká poznání dostávají na frak.

Příkladem může být hysterie ohledně očkování. Co na tom, že vědecké výzkumy nikdy neprokázaly spojitost mezi očkováním a třeba autismem. Stačí se podívat na internet a pobláznění rodiče i údajní odborníci, většinou bez jakéhokoliv institucionálního "puncu", tam zarytě tvrdí opak.

Server Politico zveřejnil data, podle kterých necelých 70 procent Francouzů věří tomu, že je očkování bezpečné, což je výrazný pokles oproti minulosti − smutný výsledek v zemi Louise Pasteura, který principy očkování vymyslel.

Nebo se podívejme do Itálie − italské populistické vládní strany, Hnutí pěti hvězd a Liga, povinné očkování odmítají. To vše je ale jen symptom lidské nedůvěry. Lidé přece nepochybují zdaleka jen o tom, co jim říkají experti na očkování. Ale prakticky o všem, co tvrdí experti nebo seriózní média.

Se zdravou skepsí to nemá nic společného. Spíš jde o vymývání mozků. Experty na něj jsou Donald Trump, u nás zase ti, kdo provozují konspirační servery, nebo třeba pan moderátor Jaromír Soukup.