V prvním díle animovaného seriálu Krtek a panda, nazvaném Přítel z dálky, se malý černý živočich vyhrabe na povrch a vzápětí narazí na hračku pandy, která právě vypadla nedaleko projíždějící holčičce.

Krtek si plyšáka přisvojí jako svého nejbližšího kamaráda a tráví s ním všechen čas. Poté co se hračka vrátí k holčičce, Krtkovi se začne stýskat natolik, že si sbalí batůžek a lopatku a vydá se na dlouhou podzemní cestu do Číny. Tam se spřátelí se skutečnou, živou pandou, kvůli ní nakonec v Číně zůstane a prožívá s kamarády různé příhody. Do Česka se už nevrátí, natož s pandou.

Proč takový pohádkový úvod? Podobně jako s cestou Krtka do Číny to dopadlo i ve vztazích mezi Českem a Čínou. A Krtek i panda v nich sehráli důležitou roli.

Prezident Miloš Zeman před lety vezl s velkou slávou figurku Krtečka do Číny, dokonce tam s ním vystupoval v televizi. Mělo to symbolicky podpořit sbližování s tamní komunistickou vládou. Počítalo se ovšem i s recipročním pobytem pandy coby čínského symbolu v Česku. Jedno z nejvzácnějších zvířat se mělo přestěhovat do pražské zoo, která pro pandu plánovala postavit nový pavilon za 200 milionů korun.

Kdyby jen Krtek. Miloš Zeman během svých návštěv Číny vyhlížel, jako by se pokoušel vyhrát mistrovství severní polokoule v servilitě. Legendárním se stalo jeho vystoupení v čínské televizi v roce 2014, kdy prohlásil, že bychom se v Číně "měli učit, jak stabilizovat společnost". Říkat něco takového v souvislosti s režimem, který stabilitu staví mimo jiné na věznění politických oponentů, na to člověk opravdu musí mít žaludek jako Zeman. Prezident sice posléze vysvětloval, že to myslel jinak, ale vzhledem k dalším událostem o tom lze úspěšně pochybovat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.