Na premiéra Andreje Babiše se valí další problém. Podle analýzy, kterou vypracovali právníci Evropské komise, je stále ve střetu zájmů − přestože loni převedl svůj byznys do svěřenských fondů. Kromě toho, že jeho pozici komplikuje trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, Babiš musí počítat ještě s tlakem Bruselu, aby se zcela odpoutal od skupiny Agrofert. Té kvůli vlivu premiéra hrozí, že přijde o evropské dotace.

Devítistránková zpráva evropských právníků, kterou mají HN k dispozici, konstatuje, že šéf hnutí ANO nezpřetrhal vazby s podnikáním skupiny Agrofert a porušuje tím pravidla finanční regulace. Jde o to, že na jedné straně Babiš figuruje ve svěřenských fondech jako ten, komu záleží na ziscích z podnikání holdingu, a současně se jako premiér podílí na rozdělování peněz z evropských zdrojů. Agrofert z nich přitom loni dostal více než dvě mi­liardy korun. "Jakožto obmyšlený obou svěřenských fondů má zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu a skupiny Agrofert," uvádí se ve zprávě, na kterou v sobotu jako první upozornily evropské deníky Le Monde, The Guardian a Süddeutsche Zeitung. Český premiér závěry právníků odmítl, tvrdí, že na svěřenské fondy nemá vliv.

Kvůli střetu zájmů se Babiš dostal pod tlak už jednou na domácí politické scéně, když byl ministrem financí. Výsledkem byla novela zákona, která ho přinutila převést své firmy do svěřenských fondů. Správcem jednoho se stal vrcholový manažer Agrofertu, druhého dlouholetý právník holdingu. Dohled nad hospodařením Babiš svěřil i své nynější manželce Monice.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaký postoj zaujme Evropská komise?
  • Pokud bude Česko peníze z dotací vracet, může je následně vymáhat po Agrofertu?
  • Vadí Babišovým voličům propojení premiéra s podnikatelskou skupinou Agrofert?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se