Premiér a šéf ANO Andrej Babiš i české úřady čelí kvůli jeho možnému střetu zájmů tlaku ze strany opozice i Evropské komise. Piráti vyzvali klíčové instituce, jako je třeba ministerstvo zemědělství, aby prozatím nepřidělovaly dotace firmám spojeným s Babišem.

Předseda pirátů Ivan Bartoš napsal dopis kromě zmíněného ministerstva zemědělství také Národnímu koordinačnímu orgánu, Platebnímu a certifikačnímu orgánu a Státnímu zemědělskému a intervenčnímu fondu. Zásadní požadavek jeho strany zní: "přestat porušovat evropské finanční nařízení ke střetu zájmů". Jinými slovy podle Bartoše požadují zastavení rozdělování dotací.

"Vyzvali jsme české úřady, aby popsaly střet zájmů u premiéra Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana a zastavily proplácení dotací do doby, než politici střet zájmů odstraní," upřesnil plán strany její analytik Janusz Konieczny.

Problém se člena vlády za sociální demokracii Tomana dotýká proto, že jeho otec a bratr podnikají v zemědělství a stejně jako Babišovy podniky čerpají nejrůznější dotace. Podle představ unie by neměl dostávat dotace ten, kdo může využití peněz ovlivnit a současně má zájem na profitu vlastních či spřízněných firem.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části článku se dočtete, jak na kritiku Evropské komise a výzvu pirátů, aby úřady přestaly vyplácet Agrofertu dotace, reagují příslušná ministerstva.
  • Co vadí kritikům na analýze ministerstva spravedlnosti, podle které Babišův postup odpovídá českému právu?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se