Budíček ve tři ráno, fakturování, převoz zboží z Pardubic do Brna, při zpáteční cestě nákup lahůdek u výrobců, naplnění dřevěných bedýnek a ještě překlad složení potravin do cizích jazyků. Pak čekají podnikatelku Evu Urbanovou asi tři hodiny spánku a probuzení do dalšího náročného předvánočního dne. "Letošní rok je pro mě zlomový, snažím se sehnat a zaučit brigádníky, jinak se upracuji," přiznává zakladatelka firmy České bedýnky, která se dala na podnikání před čtyřmi roky, po jedenácti letech práce ve farmacii.

Zaměstnání opustila, když měla její malá dcera úraz a Urbanová se o ni potřebovala starat. Dala v práci výpověď, dostala odstupné a začala podnikat. Prodává dárkové bedýnky s lahůdkami od českých výrobců, které sama navštěvuje a potraviny od nich pečlivě vybírá. Už loni její firma dosáhla obratu přes milion korun, uspěla v podnikatelských soutěžích, dostává zakázky od ministerstev a bedýnky posílá do zahraničí. Její příběh letos obletěl česká média a potvrzuje, že za podnikatelským úspěchem se skrývá velká dřina. Zvlášť když je podnikatelka matkou a neustále balancuje mezi prací a péčí o malé děti.

Počet podnikatelů v Česku roste rok od roku a jsou to právě ženy, kdo statistiky žene výš. Zatímco za posledních šest let přibylo celkem 5541 podnikatelů, nárůst žen s živnostenským listem byl desetkrát větší, a to 54 063.

"Statistika je až do očí bijící, i proto jsme se rozhodli na téma zaměřit," říká socioložka Markéta Švarcová. V Sociologickém ústavu Akademie věd ČR vede výzkumný projekt zaměřený na postavení podnikatelek na trhu práce. "Jejich nárůst pozorujeme od ekonomické krize. Je dobré nedívat se na statistiky přes růžové brýle a nenechat se uchlácholit tím, že máme zdravou ekonomiku, a proto spousta žen podniká," podotýká Švarcová.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.