Americké Las Vegas se ode dneška do pátku promění z centra hazardu v obří výstaviště technologických inovací. Na tradiční přehlídce elektroniky CES asijští výrobci jako LG či Samsung představí nové mobily i televize s ohebnými displeji, k vidění má být také český hokejový trenažér Sense Arena, který se vejde do malého kufříku.

Na největším oborovém veletrhu světa se ale nebude mluvit jen o nejmodernější elektronice. Tématem letošního ročníku je rovněž rostoucí vliv technologií, které na jednu stranu zjednodušují život lidí, na druhou stranu ale přinášejí i rizika. Ne náhodou se jeden z panelů současně probíhající konference dotkne třeba nebezpečí spojených s rozšiřováním umělé inteligence. Tu představují počítačové systémy, které se dovedou samy učit a které už člověka předčí třeba v rozpoznávání textů či obrazů.

Ohledně umělé inteligence doposud často převládala snaha vyzdvihovat její pozitiva. Chytrá auta s její pomocí za řidiče rozeznávají dopravní značky nebo brání střetu s jinými vozy či chodci. Ve velkých i menších společnostech se zase tato technologie využívá k rychlejší a přesnější analýze velkého množství dat, v call centrech pak dokáže hlas chytrého a učenlivého stroje nahradit lidské telefonisty.

Počítačoví experti ale čím dál více upozorňují také na to, že je umělou inteligenci možné zneužít. Podle aktuální ankety televize BBC mezi 200 zástupci globálních technologických firem se má právě letošek stát rokem, kdy se svět ve větší míře dočká i škodlivého využití této technologie − při manipulacích s veřejným míněním či v případech nového typu sofistikovaných hackerských útoků.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části článku se dále dozvíte, jaká rizika další rozvoj umělé inteligence podle odborníků může přinášet.
  • V jakých směrech bude tato technologie lidstvu naopak prospěšná?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se