Václav Klaus přišel v rozhovoru pro televizi Prima s pozoruhodnou myšlenkou. Vyzval k něčemu, co lze nazvat "revolucí důchodců". Jeho teze zhruba zní, že "dusivá atmosféra politické korektnosti" dostoupila takové úrovně, že se mladí lidé neodvažují přicházet s nezávislými postoji. Proto by se toho měla podle něj chopit starší generace. "Myslím, že důchodci mají mimořádný historický úkol, aby se odvažovali se svou zkušeností říkat to, co se jiní neodvažují. To je nová úloha pro starší generaci, vyzývám k tomu všechny!"

Klaus tak tematizoval něco, co se dá již delší dobu sledovat v českém veřejném prostoru. Objevuje se více či méně homogenní skupina starých mužů, kteří volají, že svět je smrtelně ohrožen, že se blíží cosi jako apokalypsa a oni jsou povoláni zachránit civilizaci. Přičemž trvají na nadřazenosti svého úsudku, která je prý a priori dána věkem a zkušeností. Vedle Václava Klause, dle kterého přichází apokalypsa spočívající ve ztrátě svobody a suverenity skrze politickou korektnost a Evropskou unii, je tu i Miloš Zeman, podle něhož konec světa představuje migrace a islám, nebo třeba katolický kněz Petr Piťha, který varuje před "vládou homosexuálů". A mohli bychom pokračovat. Apokalyptické uvažování a spasitelský komplex si v poslední době v Česku osvojuje spousta inteligentních mužů, kteří dosud v různé míře zasluhovali respekt. Máme v jejich strašení hledat moudrost, čehož se oni sami aktivně dožadují? Opatrně s tím. Stáří a moudrost není totéž. Jak trefně poznamenal K. H. Borovský: "Kdyby stáří dodávalo moudrosti, byl by dubový pařez největším mudrcem."

Naši revoluční důchodci nechť se nehněvají (ale hněvat se budou), avšak v jejich vystupování lze spatřit také něco jiného než osvobozenou moudrost. Konkrétně mentalitu stárnoucích mužů, kteří přestávají rozumět vývoji společnosti a bojí se. Ujíždí jim vlak, oni vědí, že už ho nestihnou, a tak křičí, ať se kouká vrátit do stanice, odkud vyjel a kterou znají. Prostředkem, kterým chtějí ujíždějící společnost zastavit, je přitom právě strašení apokalypsou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru