Ve sněmovně se ve středu odehrála jedna z největších perverzí od roku 1989. Poslanci ANO, komunistů, ČSSD a SPD odhlasovali zdanění církevních restitucí. Je to vlastně neuvěřitelné: stát po letech nejdříve uznal, že by měl vrátit majetek ukradený církvím komunisty. A nyní, na popud komunistů, chce část náhrad zpět, protože se prý předal. Je to stejné, jako by zloděj někomu ukradl auto, byl chycen, auto vráceno poškozenému, ale zloděj by nakonec prosadil, aby z vráceného vozu byla odšroubována kola. Morální a právní lapsus v jednom.

Je takřka jisté, že něco takového neprojde přes Ústavní soud. V právním státě není možné, aby erár nejdříve uzavřel smlouvu a pak se ji pokoušel jednostranně měnit. Dohoda o majetkovém vyrovnání totiž opravdu není nějakým dárečkem církvím, jak se to komunisté pokouší interpretovat. Je to regulérní smlouva, kdy na jedné straně dostávají církve náhrady za ukradený majetek a na straně druhé postupně přicházejí o příspěvky ze státního rozpočtu. Žádnou smlouvu nelze jednostranně měnit. A pokud se o to stát pokouší, je to převlečená konfiskace. Okradení už okradeného.

Neobstojí žádný argument, ani účetní. Když Andrej Babiš tvrdil, že církevní restituce byly předražené o 54 miliard korun, vypadalo to, že má nějakou nezávislou analýzu. Jenže žádná neexistuje − jsou to hausnumera vycucaná z prstu. Ústavní soud už dříve řekl, že ke zpochybňování vyrovnání s církvemi není relevantní důvod.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.