Vedení ČSSD potvrdilo v čele kandidátky do Evropského parlamentu Pavla Poce. Předseda strany Jan Hamáček na Twitteru popsal jednadvacetičlennou kandidátku jako "mix zkušeností a dravého mládí".

 

18 procent

Minulé volby v roce 2014 v ČR doprovázela velmi slabá volební účast, k urnám přišlo jen 18,2 procenta voličů.

Zkušenosti podle něj reprezentuje právě lídr Poc a "dvojka" Olga Sehnalová, kteří budou obhajovat mandát. Oba jsou europoslanci od roku 2009. Ze třetího místa kandiduje nováček − předseda Mladých sociálních demokratů (MSD) Radek Hlaváček. Následuje bývalá europoslankyně Zuzana Brzobohatá, Pavel Kawulok a místopředsedkyně MSD Daniela Vašátková.

Sociální demokracie ve volbách před pěti lety obsadila čtyři křesla z celkových 21 míst, která náleží českým zástupcům. Podle Hamáčka je reálné čtyři mandáty udržet. Sociolog Jan Keller a Miroslav Poche, kterého strana neúspěšně prosazovala do funkce ministra zahraničí, o post europoslance znovu usilovat nebudou.

Lídři kandidátek

◼ ČSSD: Pavel Poc, europoslanec
◼ KDU-ČSL: Pavel Svoboda, europoslanec
◼ KSČM: Kateřina Konečná, europoslankyně
◼ ODS: Jan Zahradil, europoslanec
◼ TOP 09: Jiří Pospíšil, předseda strany a europoslanec
◼ STAN: Stanislav Polčák, europoslanec
◼ Piráti: Marcel Kolaja, softwarový odborník
◼ ANO: lídr zatím nebyl potvrzen, mluví se o europoslankyni Ditě Charanzové

Poc, jenž na Karlově univerzitě vystudoval biologii, se chce v kampani a později v europarlamentu zaměřit na ekologická témata, jako je biodiverzita nebo čistý vzduch, voda a půda. Dále také na bezpečnost potravin, dostupné zdravotnictví nebo ochranu zaměstnanců, seniorů a dětí.

Před pěti lety provázela v Česku volby do europarlamentu rekordně nízká volební účast. Přišlo jen něco málo přes 18 procent voličů. Letos volby proběhnou v pátek a sobotu 24. a 25. května. V některých zemích se ale bude volit i v neděli, veškeré výsledky budou zveřejněny až poté.

Ústřední výkonný výbor sociální demokracie se sešel o víkendu v Hradci Králové. Kromě kandidátky do eurovoleb vedení strany projednávalo také možné změny stanov. Odmítlo zkrácení názvu strany na Sociální demokracii (SD).

Předsednictvo ČSSD se v neděli dohodlo, že na březnový sjezd stejně jako loni pozve svého někdejšího předsedu, současného prezidenta Miloše Zemana. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček uvedl, že Hrad odpoví až po doručení oficiálního pozvání. Zeman byl členem ČSSD do roku 2007.