Firma Transcon dokáže postavit letiště za méně než rok. Její vlastní unikátní zařízení, které je možné smontovat jako stavebnici, bez problémů odolají pouštním bouřím i extrémním mrazům a horku. Celkem pět regionálních letišť nyní firma z Frýdku-Místku postaví v západoafrickém Senegalu.

Zakázka za více než 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun) bude jedním z největších českých infrastrukturních projektů v subsaharské Africe za posledních několik desetiletí.

"První dvě letiště začneme stavět ještě letos," potvrdil HN obchodní ředitel Ilja Mazánek, který zakázku vyjednal. Nejprve dojde na letiště ve městě Saint-Louis na severu země. Další tři pak Transcon podle kontraktu se senegalským státem dokončí do roku 2022.

5 letišť

postaví v Senegalu firma Transcon. Jde o zakázku více než za 100 milionů eur.

Moduly pro stavbu vznikají v Česku, což je výhodnější, než kdyby byl dodavatel odkázán na místní firmy. "I díky tomu dokážeme jedno letiště postavit za 10 až 11 měsíců. Zvládneme jich stavět několik najednou," popsal Mazánek výhody stavebnicového řešení vyvinutého Transconem v 90. letech původně pro modernizaci českých vojenských letišť.

Firma od té doby dodala zařízení pro více než 200 letišť po celém světě. Významné postavení má Transcon na ruském trhu, kde se ale kvůli poklesu cen ropy v posledních letech projevilo ochlazení.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • S jakou konkurencí se Transcon v Africe potkává.
  • Jak si stojí celý český export do Afriky.
  • Které další firmy získají díky Transconu zakázky.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se