Když se americký akademik a potomek židovských emigrantů prchajících z Hitlerova Německa pustil do psaní své knihy o propagandě, jejích kořenech a jazyku, lidé se Jasona Stanleyho ptali, proč se v 21. století zabývá právě tímhle tématem. Propaganda je přece prozkoumaná, říkali mu, její metody zůstávají stejné a nemůže ničím překvapit.

Několik měsíců po vydání jeho zhruba čtyřsetstránkového pojednání s názvem How Propaganda Works (Jak funguje propaganda, česky zatím nevyšlo), které se k prvním čtenářům dostalo v roce 2015, se Spojené státy otřásly pod vlivem dříve nemyslitelné rétoriky volební kampaně Donalda Trumpa. Budoucí americký prezident během mítinků s voliči označoval mexické přistěhovalce do USA za "krysy" a "hady", s nimiž je potřeba "zatočit".

Trump v podstatě jen aktualizoval jazyk charakteristický pro historická i novodobá fašistická hnutí, jazyk, kterým promlouvala propaganda už v první polovině 20. století.

"Prezident Trump se k uskutečnění nejhorších věcí, o nichž mluvil, zatím nemá. Buď mu v tom brání americké demokratické instituce, anebo na to prostě není typ," říká Jason Stanley, který trauma způsobené politikou nenávisti důvěrně zná: jeho rodiče si nadávky, jimiž je v dětství častovali nacisté, pamatovali celý život. "Mexické děti si je také budou pamatovat. I ty muslimské," podotýká Stanley.

Téhož roku 2015, kdy Trump šokoval Ameriku, v Evropě vyvrcholila první vlna uprchlické krize. Přinesla spoustu nových, do té doby neřešených problémů, doprovázela ji ale také vlna nenávisti části Evropanů. Veřejný prostor, zejména sociální sítě, ovládly děsivé propagandistické báchorky o znásilňovačích bílých žen a zanícené úvahy o konci civilizace, kterou přemůže orientální plodnost.

Uprchlíků ubylo, protiimigrační rétorika ale nezmizela a vrátí se nejspíš v plné síle spolu s tématem ochrany vnějších hranic Evropské unie nejpozději letos v květnu, kdy se budou konat volby do Evropského parlamentu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.