Konečně mládí − sociálnědemokratické mládí! To by mohlo zachránit ČSSD od úplného propadu, zaznívá z médií i zevnitř sociální demokracie samé v posledních měsících. Naděje se vkládají do Tomáše Petříčka, ale zejména do Jany Maláčové. Sotva se na konci července loňského roku stala ministryní práce a sociálních věcí, začal ve straně růst dlouho nevídaný optimismus.

Zabývat se u žen věkem se považuje za netaktní, v tomto případě se u něj ale zastavme. Jestliže je Maláčová označována za mladou naději, jaké věkové rozpětí kategorie "mladá politička / mladý politik" ještě snese? Maláčové je 37 let, stejně jako další "mladé naději" strany, ministru Petříčkovi. Pokud zvolíme za věkový strop "politického mládí" čtyřicítku, potom má sociální demokracie i další takové politiky. Stačí se podívat do jejího poslaneckého klubu − předsedovi klubu Janu Chvojkovi je 38 let a poslanci Petru Dolínkovi jen o rok méně. A co sám šéf strany a ministr vnitra Jan Hamáček? I ten by mohl být označován za mladého. Vždyť čtyřicátiny slaví až letos. Poslancem byl přitom poprvé zvolen už v 26 letech.

Pokud bychom chtěli mluvit o skutečně mladých důležitých sociálních demokratech, musíme se vrátit do historie. Takový Stanislav Gross vstoupil do politiky ve 24 letech, kdy se stal poslancem. V 31 letech už byl ministrem vnitra a v 35 letech předsedou vlády! Nebo Petra Buzková, ta byla v pouhých 25 letech zvolena dokonce místopředsedkyní sociální demokracie, v 28 letech se pak stala poslankyní a ve 37 letech ministryní školství.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte:
  • O bývalých mladých nadějích ČSSD.
  • O mladých v dalších politických stranách.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se