Nadcházející víkend skončí funkční období devíti z celkového počtu 13 slovenských ústavních soudců. Slovenská sněmovna ani včera při opakovaném hlasování nevybrala pro prezidenta žádné nové kandidáty na ústavní soudce. Vrcholná soudní instituce tak bude paralyzována. Jednání provázely spory uvnitř tříčlenné vládní koalice.

Nejsilnější vládní strana Směr − sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, který se vzdal své kandidatury na ústavního soudce již před úterním prvním kolem hlasování, neuspěla se svým návrhem na tajnou volbu. Zbylé dvě vládní strany Most-Híd a Slovenská národní strana spolu s opozicí prosadily veřejné hlasování. Poslanci Směru-SD při čtvrteční volbě odevzdávali například prázdné hlasovací archy, na kterých je kromě kandidátů uvedeno i jméno hlasujícího zákonodárce.

Prezident Andrej Kiska řekl, že nepovedená volba soudců je pro něj selháním. "Povinností Národní rady, tedy zodpovědností vládní parlamentní většiny, bylo zvolit 18 kandidátů, ze kterých jsem měl jako prezident vybrat devět soudců. Národní rada a parlamentní většina tuto povinnost nesplnila. Toto selhání nemohu omluvit," uvedl na oficiálních stránkách prezidentské kanceláře.

Expremiér Fico se dříve vyslovil i pro to, aby nové soudce jmenoval až příští prezident, který vzejde z březnových přímých voleb. Mezi favority v nich patří Maroš Šefčovič, kterého v kandidatuře podporuje právě Ficova strana.

Ústavní soud, který rozhoduje například o souladu zákonů s ústavou, potřebuje pro své řádné fungování alespoň sedm soudců. Kvůli nedostatečnému počtu jeho členů byla činnost slovenského Ústavního soudu ochromena již v roce 2007, tehdy tento stav trval necelý měsíc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist