Už za dva týdny přijedou do Česka zástupci Evropské komise a oficiálně zahájí vyjednávání o tom, kolik peněz přesně dostane Česko z Bruselu na rozvoj regionů. A za co je bude moci utratit. Česko jde na řadu jako první ze všech států unie. S vědomím, že štěstí přeje připraveným, ministerstvo pro místní rozvoj vypracovalo plán, jak dotace od roku 2021 rozdělovat.

Jako podklad pro vyjednávání poslouží dokument s názvem Národní koncepce realizace politiky soudržnosti v ČR po roce 2020, který začátkem února schválila vláda.

Ambice je jasná. Více než 20 miliard eur, které by podle plánu Evropské komise mohlo Česko přes fondy vyčerpat v letech 2021−2027, nám má pomoci vykročit ke vzdělanostní ekonomice založené na výrobě s vyšší přidanou hodnotou. A také se zbavit závislosti na zahraničních investorech a "zajistit vysokou kvalitu života obyvatel," stojí v dokumentu. Ten ale neodpovídá na otázku, jak to udělat.

"Z hlediska ekonomické vyspělosti se pozice české ekonomiky za posledních 20 let víceméně nezměnila," uvádí koncepce. Podle dokumentu stojí ČR v popředí pomyslného pelotonu bývalých postkomunistických států, přičemž některé země ekonomického jádra EU jsou výkonnostně stále daleko vpředu.

To je smutné hodnocení, uvážíme-li, že v letech 2007−2013 mělo Česko ve fondech k dispozici 26,2 miliardy eur a v současném období 2014−2020 může vyčerpat dalších 24 miliard eur. Peníze mají sloužit na strukturální změny a investice.

Cílem evropských fondů je rozvíjet úroveň členských zemí a snižovat jejich sociální a ekonomické nerovnosti. Situace v Česku neznamená, že by země peníze nevyužila. Mezi roky 2007 a 2017 jsme s podporou fondů zrealizovali více než 70 tisíc projektů.

Statistiky ukazují, že polovinu veřejných investic, jako jsou stavby silnic a škol, by si Česko nemohlo bez eurodotací dovolit. Dotace kryjí například 80 procent nákladů na rekonstrukci D1.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.