Už za dva týdny přijedou do Česka zástupci Evropské komise a oficiálně zahájí vyjednávání o tom, kolik peněz přesně dostane Česko z Bruselu na rozvoj regionů. A za co je bude moci utratit. Česko jde na řadu jako první ze všech států unie. S vědomím, že štěstí přeje připraveným, ministerstvo pro místní rozvoj vypracovalo plán, jak dotace od roku 2021 rozdělovat.

Jako podklad pro vyjednávání poslouží dokument s názvem Národní koncepce realizace politiky soudržnosti v ČR po roce 2020, který začátkem února schválila vláda.

Ambice je jasná. Více než 20 miliard eur, které by podle plánu Evropské komise mohlo Česko přes fondy vyčerpat v letech 2021−2027, nám má pomoci vykročit ke vzdělanostní ekonomice založené na výrobě s vyšší přidanou hodnotou. A také se zbavit závislosti na zahraničních investorech a "zajistit vysokou kvalitu života obyvatel," stojí v dokumentu. Ten ale neodpovídá na otázku, jak to udělat.

"Z hlediska ekonomické vyspělosti se pozice české ekonomiky za posledních 20 let víceméně nezměnila," uvádí koncepce. Podle dokumentu stojí ČR v popředí pomyslného pelotonu bývalých postkomunistických států, přičemž některé země ekonomického jádra EU jsou výkonnostně stále daleko vpředu.

To je smutné hodnocení, uvážíme-li, že v letech 2007−2013 mělo Česko ve fondech k dispozici 26,2 miliardy eur a v současném období 2014−2020 může vyčerpat dalších 24 miliard eur. Peníze mají sloužit na strukturální změny a investice.

Cílem evropských fondů je rozvíjet úroveň členských zemí a snižovat jejich sociální a ekonomické nerovnosti. Situace v Česku neznamená, že by země peníze nevyužila. Mezi roky 2007 a 2017 jsme s podporou fondů zrealizovali více než 70 tisíc projektů.

Statistiky ukazují, že polovinu veřejných investic, jako jsou stavby silnic a škol, by si Česko nemohlo bez eurodotací dovolit. Dotace kryjí například 80 procent nákladů na rekonstrukci D1.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V textu se dále dočtete:
  • Proč ubude peněz, které Česko bude moci v budoucnu získat?
  • Proč se na největší škrty musí připravit střední Čechy?
  • Kam chce ministerstvo "nalít" nejvíce evropských peněz?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se