Letiště v Pardubicích se bude v letní sezoně muset obejít bez své hlavní letecké linky. Irská nízkonákladová společnost Ryanair od 1. července zrušila kvůli problémům s letadly 737 Max všechny lety do Londýna. Letiště to oznámilo na svém webu a informaci poté potvrdilo redakci.

"Vzhledem k současným problémům s letadly Boeing 737 Max jsme byli nuceni zrušit lety Londýn–Pardubice pro letní sezonu 2019," uvedl v oznámení Ryanair. Podle mluvčí letiště Márie Ministrové se letiště snaží vyjednat, aby firma omezila jen některé spoje.

Omezení se podle současných informací nemá týkat dovolenkového spojení do španělského Alicante.

Podle britského deníku The Independent Ryanair ze stejného důvodu zrušil i některé lety v Británii.

Ryanair zatím letadla 737 Max neprovozuje. Letos ale očekával, že obdrží první letadla typu 737 Max 200. Podle informací Reuters mělo první letadlo typu 737 Max původně přiletět v dubnu. Další celkem čtyři letadla měl Boeing dodat Ryanairu v květnu a červnu.

Linka Ryanairu z Pardubic do Londýna je pro regionální letiště klíčová. Za první rok provozu této linky ji využilo téměř 50 tisíc cestujících. Letadla irského dopravce na trase Pardubice–Londýn a Londýn–Pardubice rotují třikrát týdně, a to v úterý, ve čtvrtek a v sobotu.

"Lety do Londýna pro nás loni představovaly 40 tisíc cestujících ročně. Jak dlouho budou zrušeny, není jasné. V každém případě je to pro nás velice nepříjemné," uvedla Hana Šmejkalová, ředitelka společnosti East Bohemian Airport (EBA), která letiště v Pardubicích provozuje.

V posledních dnech se objevily informace o ekonomických problémech provozovatele pardubického letiště. Podle některých médií skončilo hospodaření firmy EBA za loňský rok ve ztrátě kolem 20 milionů korun, letošní schodek má být až dvojnásobný. Společnost tvrzení odmítla, v tiskové zprávě uvedla, že je v dobré finanční kondici, loňský výsledek zatím nezveřejnila.

Z výročních zpráv vyplývá, že provozovatel letiště byl předloni ve ztrátě 5,2 milionu korun a v roce 2016 vykázal záporný výsledek 10,6 milionu korun.

V tiskovém vyjádření EBA uvedla, že hodnota kapitálu společnosti byla ke konci února 295 milionů korun a že disponuje volnými finančními prostředky ve výši 30 milionů. Hospodaření společnosti podle ní loni ovlivnila plánovaná dvouměsíční uzavírka letové dráhy, kterou armáda opravovala. Zároveň se nákladově projevilo spuštění provozu nového terminálu, který stál 266 milionů korun.

Podobné omezení pro letní turistickou sezonu oznámil už v pátek letecký dopravce Smartwings. Ten plánuje v létě snížit kapacitu letů o osm procent. Stejně jako u Ryanairu je to důsledek současného odstavení strojů Boeing 737 Max, kterých má Smartwings ve své flotile sedm.

K omezení letů Boeingů 737 Max dochází poté, co se tento model patřící společnosti Ethiopian Airlines 10. března zřítil krátce po startu z etiopské Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo z nich nehodu nepřežil. Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy nikdo neštěstí nepřežil.

Americká strojírenská společnost Boeing se kvůli tomu rozhodla dočasně snížit výrobu letounů řady 737 z 52 strojů měsíčně na 42 strojů měsíčně. Společnost rovněž uvedla, že pokračuje ve zlepšování softwaru pro letouny 737 Max, aby zajistila, že se podobné nehody nebudou nikdy opakovat. 

V kokpitu Boeingu 737 NG. Pilot v simulátoru ukázal vzlet i pád letadla

V kokpitu Boeingu 737 NG. Pilot v simulátoru ukázal vzlet i pád letadla