Porodní asistentky by mohly mít vlastní profesní komoru, jakou mají například lékaři či stomatologové. Zákon, na jehož základě by organizace vznikla, navrhuje senátor Lumír Kantor (za KDU-ČSL), který je primářem novorozeneckého oddělení v olomoucké fakultní nemocnici. Komora by podle Kantora mohla asistentkám přinést především větší respekt a nezávislost, rodičkám pak více bezpečí. "Porodní asistentky jsou samostatné ženy, které jsou schopné rozhodovat o spoustě věcí," říká Kantor s tím, že dnes tuto profesní skupinu brzdí omezený rozsah kompetencí. Pravidla by se podle senátora mohla postupně rozvolnit, ale nejprve především sjednotit, což by mělo být jedním z úkolů komory.

Vznik komory vítají i organizace, které asistentky už dnes sdružují. Jednou z nich je i Česká komora porodních asistentek, která navzdory názvu není komorou v pravém slova smyslu, ale pouze zapsaným spolkem.

"Zřízení komory určitě podporujeme. Slibujeme si od toho, že porodní asistentky budou své povolání držet ve svých rukou," říká prezidentka spolku Alena Frýdlová.

Podle Ivany Königsmarkové z Unie porodních asistentek by zřízení komory měly předcházet změny stávajících zákonů. "Porodní asistentky by měly pečovat o zdravé a lékaři o komplikované případy. To se u nás moc neděje, všechno dělají lékaři. Rozhodují o tom, co porodní asistentka smí a nesmí dělat," stěžuje si. Podle ní je potřeba upravit vzdělávání a také nastavit standardy péče, tak aby odpovídaly nejnovějším vědeckým poznatkům. "Pak můžeme založit komoru," dodává.

O Kantorově plánu je připraveno diskutovat i ministerstvo zdravotnictví. Odmítá ale povinné členství. Podle ministerské mluvčí Gabriely Štěpanyové by bylo lepší, kdyby se na činnosti komory podílely jen ty asistentky, které o to budou mít zájem. "Preferujeme registrační princip před povinným členstvím. Mělo by být jasné, kdo pracuje jako porodní asistentka," říká mluvčí s tím, že by asistentky měly mít určité povinnosti včetně celoživotního vzdělávání.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.