Když hovoříme o inovacích v právu, naše pozornost obvykle směřuje k technologiím. Je vzrušující přemýšlet o tom, jak by umělá inteligence mohla zautomatizovat alespoň část práce, kterou dnes právníci vykonávají. Právo jako odvětví se zabývá lidskou činností, nikdy proto nedojde k úplnému nahrazení právníků roboty. Technologie se samy o sobě neinovují, to dělají lidé. Pouze představují nástroj, který nám v tomto procesu pomáhá.
Jak by měl tedy vypadat právník nebo právnička budoucnosti? Být skvělým expertem v oboru neznamená pouze umět citovat právní předpisy. Mezi jeho hlavní dovednosti patří porozumění dané problematice, schopnost poskytnout relevantní řešení, umění vyjednávat, řešit případné konflikty, přicházet s novými poznatky a dodat klientovi potřebnou oporu v případě, že je vystaven tlaku.
Pokud mám jmenovat jednu vlastnost, která se prolíná všemi těmito dovednostmi, pak je to emoční inteligence. Sociální zdatnost a empatie jsou klíčové pro dosažení úspěchu na trhu právního poradenství budoucnosti.
Řada vědeckých studií přitom ukázala, že emoční inteligenci (EQ) se lze naučit a že lidé, kteří ji mají vyspělejší, jsou úspěšnější v práci a šťastnější v soukromém životě. Za Dentons to můžeme jen potvrdit.
Na začátku tohoto roku byl spuštěn nový globální program pro podporu rozvoje talentů NextTalent, který umožňuje rozvoj emoční inteligence našich právníků a dalších profesionálů. Program využívá výsledků předních výzkumů v oblasti neurovědy a behaviorální vědy a má za cíl odemykat lidský potenciál v digitální éře.
Jádrem programu je rozvoj schopností vést lidi, rozvoj týmové spolupráce, zvýšení schopností vnímat přítomný okamžik, rozvoj emoční inteligence a psychické odolnosti.
Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.