Když se zavřou zadní vstupní dveře, člověk jako by se ocitl ve videohře. O světě venku ví posádka německého bojového vozidla pěchoty Puma jen prostřednictvím mnoha monitorů, pokud si tedy velitel či řidič neotevře svůj poklop nebo se nepodívá do periskopů. Pro laika je překvapivých několik věcí: i za jízdy mají vojáci díky těmto monitorům velmi dobrý přehled o dění kolem sebe a svého vozidla. Když Puma najede na překážku, zase tolik to nedrncá. Střelec má na všechno − kanon, kulomet i protitankové střely − dva jednoduché joysticky a jednu obrazovku.

Reportér HN měl příležitost se nejmodernějším evropským bojovým vozidlem pěchoty svézt na zkušební dráze továrny KMW. Firma je jedním ze dvou producentů tohoto vozidla, jež se v největším českém armádním tendru za 53 miliard korun uchází o přízeň českých vojáků. Druhým výrobcem je koncern Rheinmetall, s nímž KMW založil společný podnik PSM poté, co si německá vláda na začátku 21. století objednala u těchto dvou firem vývoj nového bojového vozidla.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč je český tendr všeobecně velmi sledovaný?
  • Čím chtějí němečtí zbrojaři zaujmout české ministerstvo obrany?
  • Jak funguje v obranném průmyslu německo-francouzská spolupráce?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se