Do Seznamu nastoupil po škole, v letech 2006 až 2016 ho řídil, dnes je jedním z jeho tří šéfů. "Jde nám o český trh a chceme, aby se mu dařilo. Googlu je náš trh v globálním měřítku lhostejný," říká. Kromě toho je Pavel Zima nadšeným amatérským fotbalistou a sběratelem veteránů.

HN: Kdy jste naposled mluvil s majitelem Seznamu Ivem Lukačovičem?

Přesně si to nepamatuju. Asi před čtrnácti dny. On v Seznamu není aktivní už minimálně dva roky. Řešíme jen nárazové věci.

HN: V čem tedy spočívala v únoru oznámená změna, kdy váš majitel odešel z představenstva?

Ivo formálně potvrdil, že se řízení Seznamu nevěnuje, a tudíž ani nemusí být v představenstvu. Bylo to jeho rozhodnutí, a proč ho učinil právě teď, jsem nezjišťoval.

Související

HN: Vy jste zároveň zavedli poměrně netradiční způsob řízení firmy. Už dřív jste měli tři CEO, vy jste jedním z nich, a teď jste navíc zavedli systém rotujícího předsedy představenstva. Na něm se s ostatními dvěma CEO budete střídat. Proč?

Protože zákon stanoví, že předseda představenstva musí být jeden. Před Ivovým odchodem jsme měli jednoho předsedu a tři místopředsedy. Teď tam zůstáváme jen tři a za rok se všichni vystřídáme na postu předsedy. Což znamená změnu v zápisu do obchodního rejstříku.

HN: Spíš se ptám, proč jste zvolili tak neobvyklé řešení?

Firmu řídí tři lidé a my nechtěli narušit rovnováhu, která se v posledních dvou letech vytvořila. Přemýšleli jsme a Ivo přišel s nápadem: Pojďte se střídat! A protože děláme věci netradičně, přišlo nám to jako dobrý nápad.

HN: Otázka možná měla znít, proč v prvé řadě zavedl Seznam tři rovnocenné šéfy. Většina firem si bohatě vystačí s jedním.

To má určité historické důvody. Já jsem jako generální ředitel řídil Seznam v letech 2006−2016. Pak přišel Ivo s celkem pochopitelným požadavkem, že jsme už velká firma a měli bychom mít fungující představenstvo.

HN: To do té doby nebylo?

Bylo, ale jako zcela formální orgán. A my chtěli, aby začalo normálně fungovat. Vzali jsme si příručky a začali zkoumat, jak se takové představenstvo dělá. V první fázi jsme se začali scházet jako komise, zhruba dvakrát týdně, a lidé za námi přicházeli s požadavky a nápady. A bylo to vše od naprostých maličkostí až po strategické záležitosti. Firmu to strašně zpomalilo a my cítili, že se musíme zase vrátit do exekutivy. Takže jsme vytvořili model se třemi CEO a zároveň udělali větší reorganizaci ve firmě, kdy jsme si pod sebe rozdělili přímo produktová oddělení.

HN: Jak to funguje prakticky?

Jsme tři CEO. Každý z nás může rozhodnout cokoli a naší povinností je informovat ostatní, proč to udělal. Fakticky ale máme své sféry zájmu a snažíme se nelézt si moc do zelí. Tomáš Kapalín se věnuje obchodu a marketingu, Ondřej Procházka produktu a vývoji a já obsahové a provozní části.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru