Do Seznamu nastoupil po škole, v letech 2006 až 2016 ho řídil, dnes je jedním z jeho tří šéfů. "Jde nám o český trh a chceme, aby se mu dařilo. Googlu je náš trh v globálním měřítku lhostejný," říká. Kromě toho je Pavel Zima nadšeným amatérským fotbalistou a sběratelem veteránů.
HN: Kdy jste naposled mluvil s majitelem Seznamu Ivem Lukačovičem?
Přesně si to nepamatuju. Asi před čtrnácti dny. On v Seznamu není aktivní už minimálně dva roky. Řešíme jen nárazové věci.
HN: V čem tedy spočívala v únoru oznámená změna, kdy váš majitel odešel z představenstva?
Ivo formálně potvrdil, že se řízení Seznamu nevěnuje, a tudíž ani nemusí být v představenstvu. Bylo to jeho rozhodnutí, a proč ho učinil právě teď, jsem nezjišťoval.
Seznam má vlastní telefon se svým prohlížečem a mapami, vyrábí ho pro něj Samsung
HN: Vy jste zároveň zavedli poměrně netradiční způsob řízení firmy. Už dřív jste měli tři CEO, vy jste jedním z nich, a teď jste navíc zavedli systém rotujícího předsedy představenstva. Na něm se s ostatními dvěma CEO budete střídat. Proč?
Protože zákon stanoví, že předseda představenstva musí být jeden. Před Ivovým odchodem jsme měli jednoho předsedu a tři místopředsedy. Teď tam zůstáváme jen tři a za rok se všichni vystřídáme na postu předsedy. Což znamená změnu v zápisu do obchodního rejstříku.
HN: Spíš se ptám, proč jste zvolili tak neobvyklé řešení?
Firmu řídí tři lidé a my nechtěli narušit rovnováhu, která se v posledních dvou letech vytvořila. Přemýšleli jsme a Ivo přišel s nápadem: Pojďte se střídat! A protože děláme věci netradičně, přišlo nám to jako dobrý nápad.
HN: Otázka možná měla znít, proč v prvé řadě zavedl Seznam tři rovnocenné šéfy. Většina firem si bohatě vystačí s jedním.
To má určité historické důvody. Já jsem jako generální ředitel řídil Seznam v letech 2006−2016. Pak přišel Ivo s celkem pochopitelným požadavkem, že jsme už velká firma a měli bychom mít fungující představenstvo.
HN: To do té doby nebylo?
Bylo, ale jako zcela formální orgán. A my chtěli, aby začalo normálně fungovat. Vzali jsme si příručky a začali zkoumat, jak se takové představenstvo dělá. V první fázi jsme se začali scházet jako komise, zhruba dvakrát týdně, a lidé za námi přicházeli s požadavky a nápady. A bylo to vše od naprostých maličkostí až po strategické záležitosti. Firmu to strašně zpomalilo a my cítili, že se musíme zase vrátit do exekutivy. Takže jsme vytvořili model se třemi CEO a zároveň udělali větší reorganizaci ve firmě, kdy jsme si pod sebe rozdělili přímo produktová oddělení.
HN: Jak to funguje prakticky?
Jsme tři CEO. Každý z nás může rozhodnout cokoli a naší povinností je informovat ostatní, proč to udělal. Fakticky ale máme své sféry zájmu a snažíme se nelézt si moc do zelí. Tomáš Kapalín se věnuje obchodu a marketingu, Ondřej Procházka produktu a vývoji a já obsahové a provozní části.
Co se dočtete dál
- V čem je Seznam v roce 2019 jiný, než byl v roce 2009?
- Jak si dnes vede ve vyhledávání v porovnání s Googlem?
- Hodlá firma někdy v budoucnu zpoplatnit obsah na webu Seznam Zprávy?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.