Francouzský filozof Bernard-Henri Lévy se sešel s Andrejem Babišem a rozhovor, který se točil hlavně kolem pozice Česka v Evropě, ho upřímně vyděsil. "Co je to za usmívající se populismus s oportunistickou tváří? Pomoc, ať se vrátí Václav Havel!" zvolal Lévy poté v textu pro HN. Jeho zděšení se dá rozumět. Pohled na slovenského multimiliardáře, který vystupuje coby český nacionalista chránící "obyčejné lidi" před úklady nepřátelského světa, je skutečně příznačný. Tak dokonalou demonstraci absurdity střední Evropy by nevymyslel ani Václav Havel v roli dramatika.

Lévyho musíme zklamat. To, co reprezentoval Václav Havel v politice, se nevrátí. Andrej Babiš totiž není osamělý jedinec, vůdce, který by svedl Česko na prapodivnou cestu, kde jako by nezáleželo na ničem jiném než na koblize. "Babiš" je především znak − personifikované vyjádření aktuálního stavu mysli české společnosti. Proto ho tolik lidí nejen podporuje a volí, ale proto se s ním tolik lidí i identifikuje. Proto je jako politik tak úspěšný.

Pomstít se korupční hydře

Babišův populismus je především odpovědí na pocit řady Čechů, že byli podvedeni či se na ně zapomnělo. Že jim zdejší politika, Evropa a vlastně celý svět zůstaly něco dlužny. Pro důvod se musíme vrátit do roku 1989. Protikomunistická revoluce byla spojena s nadějí a obrovským očekáváním. Ale to, co se ve skutečnosti většinově poptávalo, nebyla svoboda a demokracie, jak se hrdě psalo na transparentech. Byla to především naděje na stejnou životní úroveň jako v západní Evropě. Ta se ovšem dostavila jen částečně a jen pro někoho. Ve společnosti tak trvá dojem, že nadějná budoucnost zůstala jen v něčích kapsách. Není to úplně vyfabulované − někoho, kdo si po revoluci nekalým způsobem přilepšil, zná ze svého okolí bez přehánění každý. Andrej Babiš tento pocit vystihl tezí, že tu byla od devadesátých let "korupční hydra, která dusí Česko" a od té doby ho úspěšně kapitalizuje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.