Francouzský filozof Bernard-Henri Lévy se sešel s Andrejem Babišem a rozhovor, který se točil hlavně kolem pozice Česka v Evropě, ho upřímně vyděsil. "Co je to za usmívající se populismus s oportunistickou tváří? Pomoc, ať se vrátí Václav Havel!" zvolal Lévy poté v textu pro HN. Jeho zděšení se dá rozumět. Pohled na slovenského multimiliardáře, který vystupuje coby český nacionalista chránící "obyčejné lidi" před úklady nepřátelského světa, je skutečně příznačný. Tak dokonalou demonstraci absurdity střední Evropy by nevymyslel ani Václav Havel v roli dramatika.

Lévyho musíme zklamat. To, co reprezentoval Václav Havel v politice, se nevrátí. Andrej Babiš totiž není osamělý jedinec, vůdce, který by svedl Česko na prapodivnou cestu, kde jako by nezáleželo na ničem jiném než na koblize. "Babiš" je především znak − personifikované vyjádření aktuálního stavu mysli české společnosti. Proto ho tolik lidí nejen podporuje a volí, ale proto se s ním tolik lidí i identifikuje. Proto je jako politik tak úspěšný.

Pomstít se korupční hydře

Babišův populismus je především odpovědí na pocit řady Čechů, že byli podvedeni či se na ně zapomnělo. Že jim zdejší politika, Evropa a vlastně celý svět zůstaly něco dlužny. Pro důvod se musíme vrátit do roku 1989. Protikomunistická revoluce byla spojena s nadějí a obrovským očekáváním. Ale to, co se ve skutečnosti většinově poptávalo, nebyla svoboda a demokracie, jak se hrdě psalo na transparentech. Byla to především naděje na stejnou životní úroveň jako v západní Evropě. Ta se ovšem dostavila jen částečně a jen pro někoho. Ve společnosti tak trvá dojem, že nadějná budoucnost zůstala jen v něčích kapsách. Není to úplně vyfabulované − někoho, kdo si po revoluci nekalým způsobem přilepšil, zná ze svého okolí bez přehánění každý. Andrej Babiš tento pocit vystihl tezí, že tu byla od devadesátých let "korupční hydra, která dusí Česko" a od té doby ho úspěšně kapitalizuje.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se