V srpnu 1968 přišli do spořitelny na Václavském náměstí manželé Semerádovi a chtěli přispět na SOS dětské vesničky, o nichž se dozvěděli v televizi. Organizace pro opuštěné děti ještě ani neexistovala, sbírkové konto bylo přesto založeno a Semerádovi se stali historicky prvními dárci. Do konce roku se na účtu sešlo 10 milionů korun od lidí z celé republiky. V červnu 1969, kdy bylo sdružení oficiálně založeno, vybraná částka činila už 28 milionů.

Vesničky, v nichž se o opuštěné děti starají pěstouni, fungují dodnes a příští týden oslaví padesáté výročí. Během normalizace jim přitom hrozil zánik.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Co se z vybraných peněz postavilo, jak se SOS vesničky vyhnuly zrušení státem v době normalizace a jak si vedou vesničky v evropském kontextu dnes.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se