Švýcarsko vyzvalo podnikatele Antonína Koláčka, který je v Česku obžalovaný v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), aby 19. srpna nastoupil v souvislosti s tunelováním MUS do švýcarského vězení. Koláček v pondělí novinářům řekl, že na doporučení svých advokátů a "po celkovém zvážení své životní situace" výzvu neuposlechne. Doplnil, že o tomto postoji už informoval švýcarské úřady i pražský městský soud, který řeší českou větev kauzy.

"Potřebuji se plně obhájit před českým soudem a očistit své jméno. Nemohu zklamat své přátele, kteří mi věří, a jednoduše odejít do vězení a ukončit celý příběh MUS bez odpovídajícího prozkoumání a vysvětlení," uvedl Koláček, který si má ve Švýcarsku odpykat za mřížemi 52 měsíců. Vinu dlouhodobě odmítá, privatizace těžební společnosti byla podle něj "úspěšná a společensky prospěšná".

Finančník, který minulý týden oslavil šedesáté narozeniny, vnímá nastalou situaci jako jakési domácí vězení. Plánuje přebývat v Česku a necestovat. "Jsem s tím smířený. Nevadí mi, že budu mít omezení. Pořád je to větší prostor než vězení, to je jedna věc. A druhá věc - dává mi to možnost se obhájit," řekl. Zdůraznil, že se nechce nikde skrývat. Švýcarská strana ho prý zatím neinformovala o možných následcích neuposlechnutí výzvy.

Podnikatel byl ve Švýcarsku odsouzen v roce 2013 za podvod, praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Do tamního vězení měl původně nastoupit letos v květnu, požádal ale Švýcary o odklad až do pravomocného rozhodnutí českého soudu v kauze MUS. Nyní zveřejnil, že Švýcarsko jeho žádost minulý měsíc zamítlo.

Proti zamítnutí žádosti se chce Koláček odvolat k soudu v Lausanne. "To bude trvat pravděpodobně několik měsíců. Nikdo neví, jak soud rozhodne, ale zatím Švýcarsko nikdy nerozhodlo v náš prospěch," podotkl. "Švýcarsko může a nemusí vydat zatykač. Možná počkají na výsledek toho odvolacího řízení," řekl.

Manažer už dříve popsal, že má nastoupit do zařízení v kantonu St. Gallen, konkrétně v městečku Buchs poblíž hranic s Lichtenštejnskem. Ve vězení by se prý staral o zvířata a rostliny.

Koláčkův právník Bohdan Žáček upozornil, že pokud by finančník nastoupil do švýcarského vězení, tak by jeho trestní stíhání v ČR český soud velmi pravděpodobně zastavil. Koláček by se tak již ve vlasti nemohl hájit.

Žáček podotkl, že podle zavedených konvencí domácí stát nevydává odsouzené bez jejich souhlasu k výkonu trestu do cizího státu. "Lze tu nechat uznat (švýcarský) rozsudek, to ale není jednoduchý postup. Teoreticky si to dovedu představit, ale prakticky ne," dodal právník.

Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. V české větvi případu zahájil pražský městský soud hlavní líčení loni v listopadu a termíny jednání jsou momentálně nařízené až do dubna příštího roku.

Obžaloba tvrdí, že Koláček, Petr Kraus, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla ovládli MUS jejími vlastními penězi. Údajně vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté údajně vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Česku tím podle státního zástupce způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun.

"Moje hlavní očekávání je, že český soud dopadne dobře. Tam nemám pochybnosti, i když si dokážu představit, že to bude trvat ještě dlouho," uzavřel Koláček.

Spoluobviněný Kraus už si ve švýcarském vězení odpykává nepodmíněnou, šestnáctiměsíční část svého trestu uloženého v celkové délce 36 měsíců. Policie ho totiž v květnu zadržela na ženevském letišti, když cestoval za svým advokátem. Čmejlovi, Divišovi a Klimeckému rozdal federální soud nepravomocně tresty v délce od 36 do 46 měsíců.