Lidé v Česku nejsou ostře rozděleni na dva tábory, ve většině postojů existují spíše stupně šedi. Varující je ale velká míra vzájemné nedůvěry, která brzdí zemi. A existuje značné riziko, že se budou příkopy dále prohlubovat, říká v rozhovoru pro HN sociolog Daniel Prokop.

HN: Jaká je česká společnost 30 let po listopadu 1989?

Není ostře rozdělená na dvě části. Někdo to může vyvozovat z prezidentské volby Zeman−Drahoš, ale výběr mezi dvěma póly asi může těžko dopadnout jinak. Ve většině postojů ostře rozdělení nejsme. Ani v migraci, která Česko polarizuje nejvíc. Ve výzkumu pro Český rozhlas jsme zjistili, že je zde necelých 30 procent lidí, kteří rozhodně souhlasí s tím, že imigranti ohrožují sociální stát, náš způsob života a zvyšují trestnou činnost. A zhruba 16 procent lidí, kteří ani s jedním z těchto výroků nesouhlasí. A mezi tím jsou stupně šedi. U jiných témat je ta šedivost ještě zřejmější. Problém polarizace je myslím jinde.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.