Chudší státy Evropské unie požadují, aby nadále dostávaly co nejvíc evropských dotací. Na schůzce v Praze se na tom v úterý shodli zástupci 16 zemí EU. Na summit pod předsednictvím českého premiéra Andreje Babiše (ANO) přijelo například Slovensko, Polsko, Španělsko, Portugalsko či Estonsko. Jde o země, které mají jako celek výrazně nižší úroveň ekonomiky, než je průměr EU, případně se to týká některých jejich zaostávajících regionů.

Členové skupiny Přátel koheze, kterou tvoří zejména země z východní části EU, v deklaraci po pražském summitu také vyzvali k odstranění všech rozpočtových rabatů a k tomu, aby členské státy mohly flexibilněji nakládat s penězi z evropských fondů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se