Chudší státy Evropské unie požadují, aby nadále dostávaly co nejvíc evropských dotací. Na schůzce v Praze se na tom v úterý shodli zástupci 16 zemí EU. Na summit pod předsednictvím českého premiéra Andreje Babiše (ANO) přijelo například Slovensko, Polsko, Španělsko, Portugalsko či Estonsko. Jde o země, které mají jako celek výrazně nižší úroveň ekonomiky, než je průměr EU, případně se to týká některých jejich zaostávajících regionů.
Členové skupiny Přátel koheze, kterou tvoří zejména země z východní části EU, v deklaraci po pražském summitu také vyzvali k odstranění všech rozpočtových rabatů a k tomu, aby členské státy mohly flexibilněji nakládat s penězi z evropských fondů.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









