Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí na 2,1 procenta z letošních 2,6 procenta. Předpovídá to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém novém hospodářském výhledu. V roce 2021 pak počítá se zrychlením růstu na 2,3 procenta. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že Česko po Řecku a Portugalsku předběhlo další stát EU v HDP přepočteném na obyvatele. Těsně totiž překonalo Španělsko.

Hospodářský růst by v příštích dvou letech podle OECD měly podporovat výdaje domácností i vlády. "Zaměstnanci budou dál těžit z vysokého růstu mezd, zatímco nezaměstnanost zůstane nízká," uvedlo OECD. Dodalo však, že hospodářský růst bude omezen kvůli zpomalování ekonomické aktivity u hlavních obchodních partnerů.

"Průmyslová produkce a nové zakázky začaly klesat, což naznačuje vliv zpomalení v Evropě. Export se snižuje, ale méně výrazně než import, což odráží větší diverzifikaci ekonomiky," píše OECD v hospodářském výhledu pro Česko.

Za hlavní domácí brzdu hospodářského růstu označilo OECD nedostatek pracovních sil. Doporučilo urychlení reformy péče o děti, která by zvýšila podíl žen na trhu práce, a zefektivnění imigračních procedur. OECD je ve svém hospodářském výhledu pro Česko o něco optimističtější než české ministerstvo financí. To letos počítá s růstem o 2,5 procenta a v příštím roce o dvě procenta.

Ačkoliv růst českého HDP letos pravděpodobně klesne, Česko podle OECD letos poprvé překonalo v HDP na hlavu Španělsko a dotáhlo na Izrael. Česko je tak na 16. místě před Slovenskem, Polskem nebo Maďarskem. Ačkoliv jde o dobrý výsledek, za průměrem OECD Česko i Španělsko stále zaostávají.

Růst světové ekonomiky by měl podle OECD v letošním i příštím roce činit 2,9 procenta, což představuje nejslabší tempo od globální finanční krize před deseti lety. Prognózu pro letošní rok tak ponechala beze změny, zatímco odhad pro příští rok zhoršila z dříve předpokládaných tří procent.

Světová ekonomika se podle OECD potýká s negativními důsledky obchodních konfliktů, slabých podnikatelských investic a přetrvávající politické nejistoty, což zvyšuje riziko dlouhodobé hospodářské stagnace.