Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zrychlil na 3,1 procenta z říjnových 2,7 procenta. Je to nejvyšší meziroční zdražení zboží a služeb od října 2012. Na vývoji se podepsaly zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů a vliv na růst cen mělo nadále i vyšší nájemné, dražší elektřina a další náklady spojené s bydlením. Meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,3 procenta. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Analytici očekávali zrychlení meziroční inflace na 2,9 až tři procenta.

"Meziroční zrychlení listopadového cenového růstu bylo ovlivněno především cenami potravin. U řady z nich došlo po říjnovém poklesu k růstu. Příkladem může být cukr, jehož cena v říjnu klesla o 6,9 procenta a v listopadu naopak vzrostla o 13,6 procenta. Dále rostly ceny vepřového masa, ovoce a zeleniny," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Proti loňskému listopadu vzrostly rovněž ceny za bydlení. Nájemné z bytu zdražilo o 3,8 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta a elektřina o 11,5 procenta. Zvýšení celkové cenové hladiny ovlivnily také ceny za stravovací a ubytovací služby, které byly meziročně vyšší o 4,8 procenta, respektive o 3,3 procenta.

Naopak telefonní a faxové služby meziročně zlevnily. Levnější byly i oděvy, obuv a doprava.

Také v meziměsíčním srovnání si lidé připlatili za některé potraviny a náklady spojené s bydlením. Například zelenina proti říjnu zdražila o 4,5 procenta, ovoce o 3,4 procenta, vepřové maso o 4,1 procenta a například cukr o 11,3 procenta. Cena elektřiny meziměsíčně stoupla o 1,4 procenta. Vedle toho ale zlevnily telefonní a faxové služby nebo pohonné hmoty.

ČSÚ v úterý zveřejnil rovněž říjnové ceny zahraničního obchodu Česka. Ceny vyvážených surovin a zboží v tento měsíc meziročně klesly o 0,8 procenta a ceny dovážených o 1,9 procenta. Meziměsíčně byly vývozní ceny nižší o 0,7 procenta a dovozní o 0,4 procenta.