Ve více než 200 menších měst po celém Česku se v pondělí konaly demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše. Spolek Milion chvilek pro demokracii tvrdí, že Česko nemá mít v čele vlády politika, který je ve střetu zájmů a stále čelí trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. V úterý se bude konat demonstrace v Praze na Václavském náměstí, odkud se protestující vydají pochodem před Úřad vlády. Ve čtvrtek se pak budou konat demonstrace v krajských městech.

V Plzeňském kraji se demonstrovalo v celkem jedenácti obcích, například v Rokycanech, Nepomuku nebo Kladrubech. Největší protestní akce byla v Domažlicích, kde se sešlo asi 100 až 150 lidí. Vystoupila také Jana Filipová z nedalekého Kolovče, která žalovala Babiše kvůli výroku o tom, že byli demonstranti na loňských protestech proti vládě zaplacení. Soud nepravomocně rozhodl o omluvě, premiér se proti verdiktu odvolal. Na odvolací jednání se stále čeká.

"Dnes jsem mluvila pro inspiraci, aby se lidé zajímali o politiku, aby se do ní nebáli vstupovat, aby přestali politiku považovat za sprosté slovo. Týká se nás všech od narození po hrob. Dokud politické strany a politické spektrum nezměníme odspodu, budeme se pořád točit v kruhu," řekla Filipová.

V Jihočeském kraji se protestovalo ve Vodňanech, v Prachaticích a v Táboře, kde se sešlo odhadem zhruba 200 lidí. Organizátorce protestu Idě Černé vadí, že sněmovna řeší problémy holdingu Agrofert a Babišův střet zájmů, místo "aby řešila reformu školství nebo boj proti suchu". "I všechny opoziční strany se zabývají Babišem, i koaliční (strany) řeší Andreje Babiše, jak samy sebe ospravedlnit, že jsou s ním ve vládě," řekla Černá. 

Ve Vyškově v Jihomoravském kraji organizátoři uvedli, že akce v předvánočním čase nemá být vyhrocená, proto byly projevy prokládané zpíváním koled. Účastníci tam uspořádali "poslední zvonění", zvonky a klíčky tak dali premiérovi najevo své přání, aby odstoupil. Demonstrace proti premiérovi se dnes konaly i v dalších jihomoravských městech, například v Kyjově, Mikulově, Zbraslavi u Brna, Kuřimi či také v Moravském Krumlově, kde se sešlo asi šest desítek lidí.

Na Vysočině se demonstrovalo asi na dvanácti místech. Mimo jiné také v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Žďáru nad Sázavou, Novém Městě na Moravě nebo Třebíči, kde přišlo demonstrovat více než sto lidí. V Třebíči vystoupili i místní zástupci TOP 09 a Pirátů. Společně se distancovali od ostré výměny názorů vyvolané nedávným vyjádřením pirátského poslance Jakuba Michálka, který kritizoval bývalého šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. Obě strany jsou podle nich dál připravené spolupracovat. Voliči by se takovými "přestřelkami" neměli nechat odradit, uvedli.

V Přerově se demonstrace uskutečnila na náměstí Přerovského povstání. O hodinu dříve začala na stejném místě akce s názvem Andělské vánoce s multimediálním kamionem, kterou zaštiťovala skupina Agrofert a řada dalších firem spadajících do tohoto holdingu. Zhruba o dvě desítky metrů dál se sešlo odhadem pět desítek demonstrantů, jejich proslov však kvůli vánoční akci téměř nebylo slyšet.

V Opavě vyzvali organizátoři regionální politiky z hnutí ANO, aby se podle svých možností uvnitř hnutí zasadili o změnu ve funkci premiéra. "Další setrvání Andreje Babiše na postu premiéra odporuje zásadám elementární lidské slušnosti. Respektujeme hnutí ANO jako vítěze voleb, věříme zároveň, že v jeho řadách je mnoho slušných a schopných lidí a odborníků, z nichž je možno demokratickou diskusí vygenerovat osobu způsobilou k výkonu funkce premiéra," řekl za organizátory Jakub Janeček.

Spolek Milion chvilek a jeho příznivci řadu měsíců požadují na demonstracích i formou petic demisi premiéra či zastavení státních zakázek a dotací pro holding Agrofert. Uvádějí také, že hájí nezávislost justice i médií. Tvrdí, že Česko nemá mít v čele vlády politika, který je ve střetu zájmů a je trestně stíhaný kvůli kauze Čapí hnízdo. Babiš respektuje právo lidí demonstrovat, odstoupit ale nehodlá. Všechna obvinění odmítá.