Kolikrát jsme slyšeli, že naší civilizaci hrozí kolaps kvůli vyčerpání přírodních neobnovitelných zdrojů.

Téma se opakovaně vrací od začátku sedmdesátých let, kdy Římský klub vydal své Meze růstu a varoval, že při pokračujícím exponenciálním ekonomickém růstu dojde ropa v roce 1992. Nestalo se, nenaplnily se ani předpovědi o dosažení ropného vrcholu v minulé dekádě, nové technologie přinesly nečekaně bohaté nové zdroje. Přehnaně panikářská varování směřování civilizace nezměnila, naopak, přispěla k tomu, že podobné předpovědi už lidé vážně neberou. Ovšem je ještě jedna oblast, kde se razantní vyhlašování poplachu ozývá znovu a znovu. Je jí česká energetika.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se