Kolikrát jsme slyšeli, že naší civilizaci hrozí kolaps kvůli vyčerpání přírodních neobnovitelných zdrojů.
Téma se opakovaně vrací od začátku sedmdesátých let, kdy Římský klub vydal své Meze růstu a varoval, že při pokračujícím exponenciálním ekonomickém růstu dojde ropa v roce 1992. Nestalo se, nenaplnily se ani předpovědi o dosažení ropného vrcholu v minulé dekádě, nové technologie přinesly nečekaně bohaté nové zdroje. Přehnaně panikářská varování směřování civilizace nezměnila, naopak, přispěla k tomu, že podobné předpovědi už lidé vážně neberou. Ovšem je ještě jedna oblast, kde se razantní vyhlašování poplachu ozývá znovu a znovu. Je jí česká energetika.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.




