Už před vypuknutím pandemie koronaviru se množily signály, že současné lidstvo stojí před naléhavými výzvami, které budou vyžadovat radikální změnu smýšlení i chování. V této dekádě jsme čelili třem velkým krizím: ekonomické, uprchlické a klimatické, říká filozof, aktivista a kvůli epidemii "dálkový" učitel Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Václav Němec. Přesto jsme se podle něj ze žádné z těchto krizí poučit nedokázali. Svět na ně reagoval neuroticky, došlo k oživení populismu a fundamentalismu, nastala doba návratů ke starým ideologickým receptům.

"Jako by ožili dinosauři, kteří nám neustále vnucují recepty z minulého či předminulého století. Pokud však budeme nadále myslet a chovat se jako dinosauři, tak podobně jako dinosauři vyhyneme," říká Václav Němec, který ale stále doufá, že by současná pandemie mohla být i příležitostí ke hledání nového modelu společnosti.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se