Aniž si to nyní dokážeme do důsledku uvědomit, procházíme zásadním zátěžovým testem odolnosti, jaký nejspíše od druhé světové války nemá v naší historii obdoby. Krize dopadá na nás všechny a na všech úrovních − na stát, společnost, kraje, obce, rodiny i jednotlivce. Zasahuje naprostou většinu našich činností. S jejími následky a dozvuky se budeme potýkat řadu let.

Krize a zkušenosti z jejího zvládání nám ale též poskytují unikátní příležitost přistoupit systematicky k utužení národní odolnosti a vybudovat si k tomu účinný systém pro zvládání budoucích krizí. Jinak řečeno: jde o zvýšení schopnosti překonávat s co nejmenšími ztrátami mimořádné události ohrožující fungování státu a společnosti.

Klíčové pro odolnost je nejprve zvládnout náraz krizového šoku a dokázat přitom zajišťovat základní potřeby pro život obyvatelstva a provoz ekonomiky. Šok může způsobit například rozsáhlý kybernetický útok proti životně důležitým sítím, akce teroristů s použitím zbraně hromadného ničení, průmyslová havárie, přírodní pohroma nebo, jako nyní, agresivní virová pandemie. Současně je nutné vracet se co nejrychleji k normálnímu stavu. A konečně po překonání krize otevřeně vyhodnotit zjištěné chyby a nedostatky a systém odolnosti náležitě vylepšit.

O odolnosti či resilienci se začalo hovořit v EU a NATO v polovině minulého desetiletí, po ruské anexi Krymu a agresi na východní Ukrajině. Smyslem bylo posílit naši schopnost čelit především hybridním hrozbám, zvýšit úroveň kybernetické bezpečnosti, omezit energetickou závislost na Rusku, vypořádávat se s dezinformacemi. To vše je i nadále důležité, ale v koronavirové krizi nám to příliš nepomáhá.

Požadavek na zvyšování odolnosti včetně apelu na posílení ochrany veřejného zdraví v souvislosti se šířením infekčních nemocí s pandemickým potenciálem se přitom objevuje opakovaně již v Bezpečnostní strategii ČR z roku 2015. Do praxe se to ale příliš nepromítlo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru