Včerejšek se zdá být dnem, kdy koronavirová pandemie v Evropě načala novou kapitolu, která by mohla nést titul "Vědci útočí". Nejen Česko, ale i Velká Británie zahájily širší studie o tom, jak široce už je virus nemoci covid-19 rozšířen, aby vlády mohly přesněji zvážit další postup.
Na rozdíl od české studie, provázené strkanicemi a dlouhými frontami dobrovolníků u odběrových míst, je ta britská dlouhodobější. Týká se 20 tisíc domácností, které vyberou a osloví statistici. Lidem budou vědci odebírat vzorky a testovat je na přítomnost koronaviru či protilátky v průběhu jednoho roku, uvedla stanice BBC. Vybrané domácnosti projdou testy nejprve jednou týdně po dobu pěti týdnů a potom jednou za měsíc po dobu jednoho roku.
Experti ale nebudou jen pasivně sledovat, jak se virus šíří. Od včerejška běží testování dalších dvou vakcín. Obě připravují odborníci v Evropě a obě se testují na lidech. Jednu v Německu a druhou v Británii.
80 procent
je šance, kterou dávají své vakcíně proti nemoci covid-19 vědci z Oxfordské univerzity. Testování na dobrovolnících zahájili včera. Obecně ale experti varují před přílišným optimismem.
V Německu má k testům povolení firma BioNTech, která ve spolupráci s koncernem Pfizer vyvíjí hned čtyři varianty vakcíny. Testovat je bude na dvou stech lidech ve věku od 18 do 55 let. Látku vyvíjí od ledna a cílem je mít ji připravenou za rok. To je ve vědeckém světě velmi ambiciózní čas, protože většina odborníků se shoduje, že i kdyby šlo všechno dobře, vývoj a testování mohou trvat nejméně rok a půl. Klaus Cichutek, šéf Institutu Paula Ehrlicha, který na testování v zemi dohlíží, uvedl, že nynější fáze testů by měla trvat tři až pět měsíců.
Jde o první zkoušky tohoto druhu v Evropě a čtvrté na světě, uvádí agentura Reuters. Jedno testování provádí americká firma Moderna od března v USA, další dvě dělají čínské firmy. BioNTech bude také část testů provádět v Číně i v Americe poté, co dostane povolení. V USA by testování zajišťoval koncern Pfizer, vakcínu by ale vyrobila německá firma.
Právě z Číny, z šanghajského fondu Fosun, dostal BioNTech nedávno čerstvou investici 135 milionů dolarů a cena akcií této biotechnologické firmy na americké burze Nasdaq vzrostla o 45 procent. Fosun také bude zajišťovat testování v Číně.
Remdesivir v prvních testech propadl. Studie byla ukončena předčasně, brání se výrobce
Na vakcínách, které by znamenaly přelom v boji lidstva proti pandemii, pracuje podle agentury Reuters na celém světě zhruba sedm desítek týmů. Dokud nějakou lidé nebudou mít k dispozici, není možné se podle názoru epidemiologů vrátit k předchozímu stylu života, protože by stále hrozilo zahlcení zdravotnického systému nemocnými s covid-19.
Druhou vakcínou, která se začala na dobrovolnících testovat včera, je látka vyvíjená britskými vědci na Oxfordské univerzitě. Prestižní ústav chce širší zkoušky s povoleními příslušných úřadů zahájit až na podzim a do konce roku mít vyrobeno na sto milionů dávek. Podle vědců citovaných stanicí Sky News má oxfordská vakcína osmdesátiprocentní šanci na to, aby byla proti koronaviru úspěšná. Oxford tak už připravuje i výrobní kapacity na to, aby mohl na podzim vyrábět miliony dávek, i když ještě nebudou skončeny testy.
Oxfordský test se bude podle profesorky Sarah Gilbertové z Jennerova institutu v Oxfordu, který vakcínu vyvíjí, týkat zhruba pěti stovek lidí, kteří budou vědcům hlásit svůj stav a budou testováni na přítomnost koronaviru. Polovina lidí dostane jinou vakcínu, aby bylo možné výsledky porovnávat. V červnu by pak měla začít klinická studie další britské vakcíny, připravované Imperial College London. Každá z těchto institucí by měla dostat na vývoj vakcíny nejméně dvacet milionů liber (zhruba 627 milionů korun) ze státního rozpočtu.
Potřeba pracovat na vakcíně rychle a zároveň sdružit finance vede k tomu, že se vytvářejí společné týmy řady pracovišť. Také ve čtvrtek oznámily italská firma ReiThera, německá Leukocare a belgická Univercells spolupráci na vakcíně, jejíž testování by mělo začít v létě a krátce poté i její výroba. Minulý týden podobnou spolupráci oznámil britský koncern GSK a francouzský Sanofi.
Podobná oznámení často posilují akcie firem na burzách a vytvářejí očekávání, která jsou zřejmě příliš optimistická. "Komentáře tohoto typu představují vakcínu jako hotovou věc s nějakým časovým rámcem jejího uvedení. To ale potom způsobuje špatná rozhodnutí a mylná očekávání politiků, investorů i vědců," cituje agentura Bloomberg Geoffreyho Porgese, analytika investiční banky SVB Leerink, která se zaměřuje na zdravotnický sektor.
Obvyklá doba vývoje je při nejoptimističtějším scénáři nejméně rok a půl, protože jen dvanáct měsíců trvá, než je možné prokázat, že vakcína je bezpečná, varují i další odborníci citovaní agenturou Bloomberg. Obvyklejší jsou ale dva až tři roky v případě vakcíny, která může být použita na celou populaci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist