Když čtete tyto řádky, ekonomika se probouzí z recese. V nejbližších týdnech prožijeme oživení, takže celý proces vizuálně vypadá jako písmeno V. Když kus ekonomiky zavřeme, aktivita se propadne téměř volným pádem. A když ekonomiku zase otevřeme, stačí málo, aby se ekonomická aktivita otočila prudce nahoru.

Zní to optimisticky, ale nechápejme to tak. Spadli jsme totiž příliš hluboko. Dle našich odhadů, které jsou v tuto chvíli skutečně velmi nesnadné, šel výkon ekonomiky dolů již koncem března zhruba o 40 procent a dosáhl pomyslného dna. Ekonomická data ještě několik týdnů budou ukazovat, že ekonomika padá do hluboké recese, ale to je jen statistické zpoždění. V běžných časech se HDP počítá nejčastěji po čtvrtletích. Ale při covid recesi toto průměrování přes kvartály maskuje skutečný průběh. Ekonomika přitom již nyní roste s tím, jak jsou pozvolna v řadě zemí ukončována omezení proti šíření covid-19. Takže tu máme začátek toho "véčka".

Ale to není korektní. V latinské ani řecké abecedě neexistuje písmeno, které by dobře popsalo tvar současného vývoje ekonomiky. Čínská symbolika by asi seděla víc. Byznys, který nemohl fungovat, se nyní rozbíhá, a pokud se nic nepokazí, v horizontu týdnů se aktivita prudce zvýší. Ale i kdyby se během nejbližších týdnů hospodářství zvedlo o 40 procent, stále budeme 16 procent pod úrovní před epidemií. Pořád existuje spousta bariér, které byznys silně omezují, a tato omezení budou mít svůj opožděný efekt v dalších měsících.

Nejistota mezi podniky zůstává enormní. Ty proto přirozeně sahají k úsporám, škrtání investic i personálních nákladů. I zaměstnanci jsou ve velké nejistotě. Zůstat na "ošetřovačce" a riskovat tak budoucí vyhazov jako rizikovější pracovník? Stručně řečeno, cesta nahoru má šanci být velmi rychlá, protože jdeme po nedávno vyšlápnuté cestě, ale předtím jsme spadli příliš hluboko.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru