Zhruba po dva roky je nástup nových 5G mobilních sítí spojen hlavně se sporem o to, zda do nich v demokratických zemích pouštět čínské firmy, především Huawei, kvůli obavám o bezpečnost. Stranou této debaty zůstali dva evropští výrobci těchto sítí, švédský Ericsson a finská Nokia. Proč se prvně jmenovaná firma, podle mnoha parametrů lídr zavádění 5G ve světě, nepouští do přímého slovního souboje s konkurenty? Proč zavádění těchto sítí v Evropě pokulhává za jinými světadíly a jak digitální svět, který Ericsson spoluvytváří, změní pandemie koronaviru? To vše vysvětluje v rozhovoru s HN Rene Summer, ředitel Ericssonu pro vztahy s vládami a průmyslem.
HN: O Číně se nyní hovoří poměrně intenzivně jako o viníku pandemie koronaviru. Domníváte se, že vzroste tlak evropských vlád na to, aby čínské firmy nebyly dodavateli 5G sítí, a naopak evropští výrobci jako Ericsson budou mít otevřenější dveře?
K této otázce mohu pouze říci, že k tomuto tématu nemáme žádné kontakty s vládami. Je třeba se ptát Evropské komise nebo jednotlivých vlád, třeba té české. My se soustřeďujeme tam, kde můžeme nabídnout nějaký rozdíl nebo pozitivní příspěvek v 5G byznysu.
HN: Neobjevil se tedy zvýšený zájem o vaše řešení na úkor konkurence?
Když se podíváme na různá doporučení a na kontakty Ericssonu s operátory, kteří kupují vybavení, podle nich sami cítíme, že jsme lídr v 5G. Na čtyřech kontinentech jsme byli první dodavatel v oblasti komerčních 5G sítí, které už jsou v opravdovém provozu. Když si projdeme státy, které jsou v čele zavádění 5G sítí, ty všechny používají naše řešení a vybavení.
HN: Proč se tedy o Ericssonu všeobecně nehovoří jako o lídrovi v 5G sítích? Není to chyba vašeho public relations?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.