Socha maršála Koněva leží už přes měsíc v depozitáři. Rusko a Česko si vyměňují naštvané diplomatické nóty. Do Česka podle Respektu přicestoval ruský agent s jedem ricin. A tři čeští politici jsou kvůli tomu pod policejní ochranou. Česko-ruské vztahy v poslední době výrazně ochladly.
Zlepšit by je mohlo jednání, o které Česko v úterý Moskvu požádalo. Žádost ve formě nóty o zahájení konzultací byla předložena ruské straně vůbec poprvé od přijetí vzájemné smlouvy o spolupráci. Ve sněmovně to oznámil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Reagoval tak na úterní snahu opozice, aby se dolní komora vztahy s Ruskem zabývala a místo vlády razantněji vystoupila proti ruskému vměšování do českých záležitostí.
"Politizace těchto témat může být kontraproduktivní. Prosím, dejte prostor diplomacii," požádal poslance Petříček. Podle něj je třeba využít standardního mechanismu.
V úterý se k tématu vyjádřil i prezident Miloš Zeman, který Radiožurnálu řekl, že žádnou zprávu o ruském agentovi s ricinem od českých tajných služeb nemá. Pokud by prý takový agent v Česku byl, musely by podle Zemana to zpravodajci potvrdit. Ruskou pohrůžku trestním stíháním lidí, kteří stáli za odstraněním sochy sovětského maršála Ivana Koněva považuje prezident za přemrštěnou reakci. Je to ale podle něj reakce na hloupost dotyčných politiků.
Prezident zároveň řekl, že ČR má tři tajné služby, dvě z nich považuje za "naprosto zbytečné". Nejvíce věří Vojenskému zpravodajství, které žádnou informaci o ruském agentovi podle něj nepřineslo. Česká republika dále zřizuje kontrarozvědku BIS a Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), který má vnější působnost. Zeman již v minulosti mnohokrát kritizoval BIS a jejího ředitele Michala Koudelku, kterého opakovaně odmítl jmenovat do generálské hodnosti. BIS ve své výročních zprávách varovala před vlivem Ruska a Číny a před jejími tajnými službami.
"Asi si umíme jen těžko představit, že kvůli takové prkotině, jako je odstranění sochy, někdo pošle zabijácké komando do středu Evropy. Na druhou stranu, Rusko má za sebou docela obstojný seznam takových akcí v zahraničí. Třeba pokus o otravu agenta Skripala si všichni pamatujeme. A pokud naše zvláštní služby daly naše politiky pod ochranu, tak asi věděly, co dělají. Ruský hněv bych nepodceňoval," říká analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek.
Podle něj je celá mezinárodní roztržka kvůli soše sovětského maršála Ivana Koněva výsledkem propracované propagandy Kremlu, která cílí primárně na Rusy.
◼ Ivan Koněv velel vojskům Rudé armády na východní frontě, která osvobodila od nacistické okupace velkou část východní Evropy.
◼ Socha zmizela z pražského náměstí 3. dubna.
◼ Následně 6. dubna došlo k útoku na českou ambasádu v Moskvě. K ataku se v reakci na odstranění sochy přihlásila neregistrovaná ruská extremistická strana Jiné Rusko.
"Ruské vedení je v posledních měsících ve velmi složité situaci. Příjmy z ropy klesly na historické minimum, což se zákonitě musí negativně odrazit na jejich hospodářství. Koronavirus, který se snažili kremelští vládci ze začátku bagatelizovat, je teď dohnal. Mají denně tisíce nových nakažených a stovky mrtvých. Celkově je dnes situace pro Rusy velmi složitá, a oni proto uvítají jakoukoliv záminku, která jim pomůže odvést pozornost," popisuje Vladimír Votápek.
Jeho slova potvrzuje i bývalý náčelník Generálního štábu české armády Jiří Šedivý. "Vidím to celé jako provokaci. Rusko demonstruje sílu a ukazuje, že tohle teritorium v minulosti patřilo Sovětskému svazu," uvádí generál Šedivý.
I on připomněl pokusy o vraždu agenta Skripala v Londýně nebo agenta Litviněnka.
"Ale to byli jejich lidé, které ruští představitelé považovali za zrádce. Reálně si neumím představit, že by Rusko podobné metody použilo vůči politickým funkcionářům jiné země," říkáŠedivý.
Rusko má na pražské politiky pifku už delší dobu. Hlavní město letos v únoru slavnostně přejmenovalo náměstí Pod Kaštany v Praze 6 na náměstí Borise Němcova − ruského opozičního politika, který byl zavražděn, a pachatel se nenašel. Na náměstí přitom sídlí rozlehlá ruská ambasáda, která pár dní po přejmenování formálně adresu změnila.
"Vždyť i prezident Putin říkal, že vrah pana Němcova se musí najít, takže by jim přejmenování nemělo vadit," komentuje dnes přejmenování pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Spolu s ním je pod policejní ochranou i starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Ten zase nedávno přišel se záměrem postavit v Řeporyjích pomník vojákům Ruské osvobozenecké armády, takzvaným vlasovcům, kteří se v květnu 1945 zapojili na straně Čechů do Pražského povstání. V Rusku jsou ale považováni za zrádce.
A ruský hněv naplno propukl až začátkem dubna. Poté co Praha 6 pod vedením starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) využila nouzového stavu a odvezla z náměstí v Bubenči do depozitáře sochu maršála Koněva. Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání politiků z Prahy 6, kteří záměr schválili. Naposledy v pondělí odstranění sochy Koněva i památník vlasovcům na Facebooku odmítlo ruské velvyslanectví v Praze.
Kolář se nyní skrývá na neznámém místě. V pondělí v otevřeném dopise vyzval předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby Evropa odsoudila ruské útoky. "Akt sejmutí sochy vyvolal zcela nepatřičnou reakci Ruské federace, která se v reakci na toto zcela legální rozhodnutí Prahy 6 rozhodla reagovat vyhrožováním a zcela nepatřičným vměšováním se do vnitřních záležitostí Prahy 6, Prahy jako takové a ve finále celé České republiky," napsal Kolář. A připomněl, že Rusové označili komunální politiky za nacisty.
"Ruští oficiální činitelé vyzývají české občany prostřednictvím sociálních sítí a dezinformačních webů k fyzické likvidaci těch, kdo v odstranění sochy 'mají prsty'," poznamenal starosta.
To pražský primátor Hřib chodí do práce. Nesmí ale například jezdit veřejnou dopravou, a tak po letech jezdí autem. Podrobnosti nemůže říkat. "O ochranu jsem požádal sám, protože formálně je to tak nutné. Ale policie by to neschválila, kdyby neexistovalo reálné nebezpečí," popisuje Hřib. Na otázku, jestli se bojí o život, odpovídá neurčitě: "Strach je teď irelevantní. Důležité je stát si za svým, a to i v případě, že kvůli tomu hrozí nějaké případné nebezpečí. Jinak bychom se taky mohli najednou a rychle vzbudit v totalitě."
Hřib: Policie má pádný důvod mě chránit. Socha Koněva byla pomníkem české servility
Hřib: Policie má pádný důvod mě chránit. Socha Koněva byla pomníkem české servility
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist