Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu nabídl náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Informaci serveru TN.cz předseda vlády potvrdil České televizi. Svůj návrh Babiš musí ještě projednat v pondělí ve vládě s koaličním partnerem.

"Myslím si, že by bylo dobré, aby pan profesor zůstal v rámci státních struktur, aby neodcházel někde do privátu," řekl Babiš ČT. Na otázku, zda Prymula nabídku přijal, premiér uvedl, že je to podle jeho názoru na dobré cestě. "V pondělí to nějak dořešíme," dodal.

Odcházení epidemiologa a náměstka Prymuly z ministerstva zdravotnictví tak nabralo na obrátkách. Hlavní tvář vlády Andreje Babiše ze začátků koronavirové epidemie v posledních dnech dvakrát překvapila šéfa svého resortu Adama Vojtěcha. Nejdříve − minulý pátek − Prymula oznámil, že pokud premiér nevyhoví dvěma jeho veřejně nespecifikovaným podmínkám, ke konci května opustí pozici náměstka. Vojtěch tvrdil, že o ničem podobném nevěděl. A v úterý ráno si pak ministr přečetl rozhovor na serveru Seznam Zprávy, v němž se Prymula do lidí na ministerstvu pustil s tím, že se ho chtějí zbavit kvůli jeho popularitě.

"Předpokládám, že na ministerstvu skončí na konci května, tak jak avizuje. Ale zatím mě sám neinformoval. Myslím, že věci by se primárně měly řešit u stolu, ne přes média," posteskl si v reakci na to ministr Vojtěch.

Premiér Babiš se s Prymulou setkali už toto pondělí, ale k žádnému závěru nedošli. Prymulovy podmínky podle informací Hospodářských novin souvisí s tím, že náměstek pro sebe za současných okolností nevidí v úřadu budoucnost. Aby mohl setrvat v pozici náměstka, musí totiž podle ministerského nařízení disponovat bezpečnostní prověrkou. Prymula si o ni zažádal už loni, dosud ji však nezískal. Právě i kvůli chybějící prověrce chtěl z funkce odborného náměstka odejít už zkraje letošního jara. Když ale v Evropě propukla koronavirová epidemie, stal se jako uznávaný odborník, který to v oboru epidemiologie dotáhl až k nejvyšší akademické hodnosti profesora, pro Babiše nepostradatelným.

Z nestranického odborníka se podle průzkumů stal muž, který nejvíce přispěl k řešení koronavirové epidemie. Na tiskových konferencích vlády dostával po boku o více než 20 let mladšího Vojtěcha, který je vzděláním právník, čím dál větší prostor. ANO začalo Prymulu na stranickém webu prezentovat jako tvář svého hnutí. Babiš si Prymulu přes nesouhlas svého koaličního partnera z ČSSD prosadil v polovině března i za šéfa Ústředního krizového štábu. Prymula byl rovněž častým hostem televizních diskusí. A po jedné z nich to také poprvé mezi ním a Vojtěchem výrazněji zaskřípalo.

To když v Otázkách Václava Moravce v ČT v neděli 22. března Prymula řekl, že Češi nejspíš letos nebudou moci kvůli epidemii vyrazit na zahraniční dovolenou a hranice možná zůstanou zavřené až dva roky. "Vůbec to se mnou nekonzultoval," stěžoval si podle svých kolegů Vojtěch.

Pak ale začala Prymulova pozice slábnout. Babiš ho nejdřív zbavil pozice šéfa Ústředního krizového štábu. S tím, že se Prymula má věnovat projektu takzvané chytré karantény a Ústřední krizový štáb povede, tak jak bylo zvykem v minulosti, ministr vnitra. Následně v hnutí ANO rozebírali další z Prymulových televizních výroků − to když v neděli večer 6. dubna v DVTV mluvil o tom, že by bylo vhodné "promořit" většinu Čechů koronavirem.

"Je to velice riskantní. Neumím si to představit," dával od Prymulových úvah ruce pryč premiér Babiš.

Spekulace o Prymulově slábnoucí pozici ještě přiživilo, když ho Vojtěch nezařadil do svého týmu epidemiologů. Má důležitou konzultační roli a může se jednání týmu účastnit, zdůvodňovala to mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Minulý týden se Prymula dozvěděl, že už nebude řídit ani projekt chytré karantény. Místo něj ho má mít na starosti právě Vojtěch. Babiš zároveň dal najevo, že je hrubě nespokojen s tím, jak dosud projekt funguje. Členové ministerstva zdravotnictví se podle Babiše "tváří, jako by se jich to netýkalo". Ač premiér nezmínil žádné konkrétní jméno, bylo všeobecně známé, že chytrou karanténu měl na starosti právě Prymula.

Prymula byl pozice koordinátora chytré karantény zbaven po necelých dvou měsících. V situaci, kdy mu hrozí, že bude muset kvůli chybějící prověrce nedobrovolně opustit i post ministerského náměstka. Čas získat ji má už jen do konce června. Pokud by tak z úřadu odešel už na konci května, nemusel by se touto věcí dál zabývat. S ministrem Vojtěchem se podle svého vyjádření o tom, že by mu měl prodloužit termín na získání prověrky, nebavil.

"Buď mě tady chtějí, nebo ne. Já tady nebudu, když mě tady chce někdo cvičit s prověrkou, o které si myslím, že je nekorektně vedená," tvrdí Prymula s tím, že někdo v Národním bezpečnostním úřadu jeho získání prověrky zdržuje. Samotný požadavek na prověrku pak označuje za účelový. Lidé na ministerstvu se ho podle jeho slov bojí kvůli jeho popularitě.

"Jsou to vyjádření, která se mi velmi těžko komentují. Prověrka pro všechny náměstky byla nařízena v dubnu 2019, tedy více než před rokem, kdy − při vší úctě k němu − ještě popularitě nečelil a neřešil tuto epidemii na denní bázi," odmítal včera Prymulova slova Vojtěch. A naznačil, že i když Prymula na ministerstvu skončí, mohl by s úřadem dál spolupracovat externě. Prymula zatím o podmínkách, které Babišovi dal, aby na ministerstvu zůstal, mluvit nechce. Pokud však z pozice náměstka odejde, o svou budoucnost obavy nemá.

"Chtěl bych se angažovat u komerčních výzkumů, což jsem dělal 20 let," citoval v úterý Prymulu server Seznam Zprávy.