Existuje hodně způsobů, jak alespoň teoreticky vydělat milion dolarů. Jedním z těch obtížnějších je najít řešení jednoho z největších matematických problémů současnosti, který se týká prvočísel. V případě správné odpovědi na některou z nejzásadnějších a nejúpěnlivěji pokládaných otázek vědy lze počítat s Nobelovou cenou a při současném kurzu švédské koruny s minimálně 0,8 milionu dolarů. Vědcům ovšem o takové odměny příliš nejde a při svém výzkumu s nimi ani nepočítají. Žene je především touha po poznání a zvědavost, která je člověku vrozená. Přinášíme výběr z nejzásadnějších otázek vědy, na které bychom během tohoto století mohli dostat odpovědi.

Jsou prvočísla náhodná?

Prvočísla mají v matematice výsadní postavení, jsou zajímavá tím, že je lze dělit pouze jedničkou nebo jimi samými. Nejmenším prvočíslem je proto číslo dva, jednička jím není, neboť nemá dva dělitele. Mezi nulou a stovkou existuje 25 prvočísel. Skutečná unikátnost prvočísel ale spočívá v tom, že se vyskytují náhodně. Jejich rozložení nelze předpovědět, nejsou mezi nimi žádná pravidla. Právě toho využívá kryptografie. Pokud to zjednodušíme, dnešní šifrování funguje tak, že se vezmou dvě prvočísla a vynásobí se mezi sebou. To je jednoduchá operace. Odvodit ale z tohoto součinu, která byla ta dvě původní prvočísla, je velmi složité. Běžnému počítači nalezení těchto čísel může trvat stovky let. Proto jsou bankovní účty nebo telefonické hovory před hackery relativně v bezpečí. Prvočísel je navíc nekonečně mnoho. Dosud nejvyšší objevené má 23 milionů číslic.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.