Američané jsou zpátky ve vesmíru, na vlastních nohou a ve velkém stylu. Úspěšný zkušební let kosmické lodi Crew Dragon, jež včera přistála na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) mění historii: je to poprvé, co soukromou firmou vyvinuté vesmírné plavidlo dopravilo lidskou posádku na oběžnou dráhu. Perfektní dojem podtrhlo přistání prvního stupně rakety Falcon 9 na plošinu v oceánu. Schopností zachránit techniku pro další let a dopravu do vesmíru tak zlevnit nikdo další nedisponuje. Že toho všeho dosáhla − pravda, zčásti za peníze amerických daňových poplatníků − firma SpaceX, která před 18 lety začínala od nuly, je ukázkou, co dokáže vizionář.
Pro Elona Muska, který SpaceX založil, stále ji z nadpoloviční většiny vlastní, vede ji a ještě je hlavním konstruktérem, je let k ISS jen jedním z postupných kroků. Cílem je Mars a k němu vede cesta přes návrat na Měsíc. Americký prezident Donald Trump, který v Kennedyho vesmírném středisku po úspěšném startu přednesl řeč, zmínil stejné cíle. Už před několika měsíci přišel s návrhem vyššího rozpočtu pro vesmírnou agenturu a euforie vyvolaná úspěšným letem by měla přispět k tomu, aby současné plány nedopadly jako program návratu na Měsíc oznámený za vlády George Bushe mladšího. Euforie je namístě. Američané se zbavili potupné, čím dál dražší a také víc a víc politicky neúnosné závislosti na Rusech, bez nichž posledních devět let nemohli vyslat své astronauty do vesmíru. To teď končí. Vždyť vedle lodi z dílny SpaceX bude brzy připraven i Starliner od Boeingu. I mezi raketami je na výběr.
Proč je kvůli letu Crew Dragon takový rozruch, když podobné lety USA a Sovětský svaz zvládaly už před desítkami let a nejsou dnes problém ani pro Čínu? Rozdíl je v ceně. Nedocenitelné je i tempo vývoje. Třeba už zmíněná "recyklace" raketových motorů. Představu rakety přistávající kolmo k zemi a brzdící sestup zášlehy motorů dosud nikdo nedokázal realizovat. Až Musk a jeho tým. Vedla k tomu řada karambolů, které SpaceX ukazuje ve videu podkresleném hudbou z grotesek. Může si to dovolit, výsledky mluví přesvědčivě.
Krátce před úspěšným startem Crew Dragon Muskovi v Texasu explodovala další raketa. Nehoda vyvolala záplavu úsměšků, ovšem ty jsou spíš projevem neinformovanosti. Ohnivá koule je výsledkem intenzivních testů levné (opakovaně použitelné a v budoucnu sériově vyráběné) obří rakety Starship. Tentokrát to odnesl prototyp SN4 určený výhradně k pozemním testům. Ovšem už se staví další s čísly 5, 6 a 7. Starship je po všech stránkách netradiční podnik a zklamání i efektních explozí bude jistě ještě řada. Ale případný úspěch kosmonautiku radikálně změní tak, že snění o kolonizaci Marsu bude vypadat zase o něco reálněji.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist