"Pokud by mělo mít Rusko zásadnější vliv na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, mohlo by to podkopat suverenitu České republiky," upozornil po schůzce s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) americký ministr zahraničí Mike Pompeo. "Je tady teď velká příležitost, jak zajistit energetickou bezpečnost v Česku. Ať už jádro, nebo plyn. My jsme zde, abychom vám asistovali. Nakonec si zvolíte vy, jakou si vyberete energetiku. Ať už si vyberete jakoukoliv cestu, musí být ale dlouhodobě udržitelná a podle toho byste si měli zvolit partnery," uvedl Pompeo, který do Prahy přijel mimo jiné lobbovat za americkou společnost Westinghouse, která je jedním ze zájemců o zakázku na stavbu nového bloku Dukovan. Česko podle Babiše zájem USA o účast na tomto projektu vnímá.

"Shodli jsme se, že Rusko se snaží zničit naše demokracie a rozbít naši západní alianci," pokračoval Pompeo. Moskva podle něj ale neuspěje. Česká republika si podle Pompea vždycky vybere správně, když se rozhoduje mezi autoritářstvím a demokracií. Později dodal, že také Čína se snaží zničit západní demokracie.

Šéf americké diplomacie také upozornil na praktiky Číny v obchodních vztazích. "Viděli jsme, co se stalo podnikatelům v Hongkongu. Takový osud si čeští podnikatelé asi nechtějí vybrat. Přijel jsem, abyste věděli, že stojíme při vás," uvedl Pompeo. Babiš na Pompeova slova reagoval tím, že se Česko nechová vůči Rusku a Číně jinak než jiné státy EU. 

Proti Pompeovým slovům se ohradila čínská ambasáda v Praze: "Pompeo neopodstatněně útočí na Čínu a podněcuje neshody mezi jinými zeměmi a Čínou," uvedla. Podle ambasády jsou slova šéfa americké diplomacie plná ideologických předsudků a myšlenek studené války, které jdou proti trendu dnešní doby.

Politici komentovali také dění v Bělorusku. Babiš chování běloruského režimu odsoudil a vyzval, aby nezůstalo jen u slov, ale aby evropské státy vůči Bělorusku i nějakým způsobem zakročily. "Sledovali jsme protesty a podporujeme, aby byli protestující chráněni a aby nebyli zraňováni. Je to v zájmu všech. Budeme dále hovořit o riziku pro běloruské lidi. Chceme, aby měli svobodu, stejně jako u lidí na celém světě," řekl Pompeo. "Očekávám, že Evropská unie nezůstane u deklarací, ale že bude nějaká akce, budou přijata nějaká opatření, protože Bělorusové mají stejný nárok na svobodu a demokracii, jako máme my," uvedl Babiš.

Po schůzce s Babišem se Pompeo sešel s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a před senátory pronesl projev. Pompeo v něm opět upozornil na to, jak důležitá je svobodná společnost a jakou hrozbu pro ni Rusko a Čína představuje. "Je mnoho evropských lídrů, kteří jsou ochotni se zasadit o svobodu, musíme to ale dělat společně. Musíme vysvětlit současným mladým, jaká bude cena za to, kdybychom svobodný svět nepodporovali, protože mnozí z nich už to nezažili," uvedl americký ministr zahraničí ve svém projevu. 

"Čínská dominance nad světem není nevyhnutelná. Musíme všichni spolupracovat a dohromady čelit výzvám. Vaši cestu na Tchaj-wan velmi podporujeme a oceňujeme," ocenil Pompeo předsedu Senátu Vystrčila za to, že se chystá navštívit Tchaj-wan navzdory kritice z Číny. Cesty zahraničních politiků na Tchaj-wan Peking obecně vnímá jako provokaci, protože ho pokládá za své vlastní území.

Pompeo také pochválil práci českých novinářů. Vyzdvihl odhalení čínských výhrůžek bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi za to, že připravoval cestu na Tchaj-wan nebo zasahovaní Číny do akademické půdy v Praze

Mike Pompeo v Česku
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo podpořil cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan.
Foto: HN – Jakub Plíhal

Po návštěvě Senátu se Pompeo setkal ještě s prezidentem Milošem Zemanem. Ten přitom v minulosti plánovanou cestu senátorů na Tchaj-wan kritizoval, protože se dlouhodobě zasazuje o co nejužší vztahy Česka s Čínou. Podle zdroje HN obeznámeného s přípravou Pompeovy návštěvy v Česku "se Pompeovi do setkání se Zemanem moc nechtělo". V oficiálním oznámení americké strany je schůzka se Zemanem zmíněná jen na okraj a není označena jako jednání, ale jako "zdvořilostní návštěva".

Podle Babiše, který se schůzky účastnil také, pan prezident vyjádřil svůj trvalý názor na to že by se měly světové mocnosti spojit proti mezinárodnímu terorismu, a že je podle něj chybou že Američané odcházejí z Afghánistánu. 

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo začal návštěvu Česka v úterý v Plzni. Spolu se svým českým kolegou Tomášem Petříčkem (ČSSD) si tam prohlédl Pattonův memoriál, tedy muzeum, které připomíná amerického generála George Pattona a vojáky jeho 3. americké armády, kteří na konci druhé světové války Plzeň osvobodili. "Američané vám děkují, naši čeští přátelé," prohlásil Pompeo. Česko ocenil jak za péči o odkaz amerických veteránů bojujících v roce 1945 v tehdejším Československu, tak za současné spojenectví obou zemí v rámci Severoatlantické aliance.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.