Infografika
Infografika Otázky a odpovědi

Lidé v Česku si budou muset kvůli koronaviru od září zakrývat nos a ústa také v kadeřnictvích a dalších podobných službách. Roušky budou povinné rovněž při pohybu po restauraci pro hosty i obsluhu a v říjnu ve volebních místnostech. Avizované mimořádné opatření ve středu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, obsahuje také výjimky například pro malé děti, vystupující umělce nebo účastníky soudů. Někteří provozovatelé restaurací a kadeřnictví nařízení přijali s rozpaky. Zářijový návrat roušek ve veřejných vnitřních prostorách, školách a hromadné dopravě oznámili členové Rady vlády pro zdravotní rizika už v pondělí.

Mít zakrytá ústa a nos bude od září nutné ve všech obchodech, úřadech, na poštách a v obchodních centrech nebo v provozovnách poskytujících služby, jako jsou kadeřnictví, manikúra a pedikúra. Povinnost bude platit také ve společných prostorách škol, výjimku mají školky, dětské skupiny a také internáty nebo dětské domovy. Lidé roušky budou muset nosit ve všech zdravotnických zařízeních včetně lékáren, dosud to platilo jen pro nemocnice.

Se zakrytými ústy a nosem budou muset lidé do kostelů nebo za kulturou, tedy do kina, koncertních sálů a divadel. Ve veřejné dopravě se nařízení vztahuje nejen na MHD, ale také na meziměstské vlaky a autobusy, taxislužbu nebo zájezdové autobusy. Při konzumaci jídla v těchto dopravních prostředcích si lidé mohou roušku sundat.

"V restauracích a dalších provozovnách stravovacích služeb bude vyžadovaná ochrana dýchacích cest u obsluhy, která přichází do kontaktu s větším množstvím osob. Při pohybu po stravovacím zařízení, tedy mimo dobu konzumace, se tato povinnost vztahuje také na hosty," uvedl epidemiolog Rastislav Maďar, který vede ministerskou pracovní skupinu pro uvolňování karanténních opatření.

Pravidla pro používání roušek zahrnují místa, kde lze předpokládat vyšší riziko nákazy, kde není možné udržovat dostatečné rozestupy, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Cílem je ochránit rizikové skupiny, dodal. Poukázal na to, že počty nakažených jsou už teď vyšší než v minulých měsících a lze očekávat, že se začátkem nového školního roku ještě vzrostou. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové nošení roušek snižuje riziko nákazy covidem-19 až pětinásobně, pokud je nasazená správně. Jsou také prevencí jiných nemocí dýchacích cest.

Na vnitřních hromadných akcích budou roušky povinné bez ohledu na počet účastníků. Jejich povolenou kapacitu ale ministerstvo zvýšilo. Oddělených sektorů může být na sportovních a kulturních akcích s místy pro sezení až deset, dosud jich bylo pět. V každém může být uvnitř 500 lidí, venku 1000 lidí, řekl Vojtěch. U hromadných akcí na stání zůstává dál nejvýše pět sektorů.

Nošení roušek nebude povinné pro soudce, svědky, znalce a tlumočníky a účastníky soudních jednání. Neplatí také pro moderátory a vystupující umělce, při fotografování portrétů, svatebním nebo akademickém obřadu, například promoci. Výjimku budou mít znovu děti do dvou let a osoby s poruchou intelektu. Povinné roušky nebudou ani pro sportovce v tělocvičnách, bazénech a saunách.

Zástupci opozice ve středu ve sněmovně a na sociálních sítích v souvislosti s návratem roušek znovu připomínali, že premiér Andrej Babiš (ANO) počátkem června uvedl, že plošná opatření proti koronaviru v Česku už nikdy nebudou. Znovuzavedení tohoto omezení nemá kladnou odezvu ani mezi provozovateli kadeřnictví a restaurací. "V první vlně jsme všichni poslechli, nebyla data. Teď už jsou z toho všichni unavení a nikomu se do toho nechce," řekl majitel tří brněnských restaurací Raed Kahwaji. Opatření podle něj restauracím a hospodám znovu ztíží byznys.

Nadšení z obnovené povinnosti nejsou ani provozovatelé pražských kadeřnictví nebo chrudimská kadeřnice Marcela Nováková. "Teď jsem se to dozvěděla a jsem pěkně naštvaná," uvedla. Znovuzavedení nošení roušek považuje za zbytečné.

Nošení roušek při pohybu mimo domov bylo v Česku povinné od poloviny března, postupně bylo zmírňováno. Nejdříve se přestaly nosit venku, ve většině vnitřních prostor zůstaly do 1. července.

Související
Infografika Otázky a odpovědi