Propojení byznysu s vysokou politikou není žádná novinka. Ale v roce amerických prezidentských voleb a v době vyšponovaných vztahů mezi USA a Čínou se stalo senzací, že spoluzakladatel a šéf firmy Oracle Larry Ellison (pátý nejbohatší člověk světa) se uchází o koupi nejen americké, ale i několika dalších částí čínské sociální sítě TikTok.

Ellison spolu se Safrou Catzovou, která je výkonnou ředitelkou Oraclu, jsou totiž poměrně vzácnými zvířaty v liberálním kalifornském prostředí IT firem – otevřeně podporují prezidenta Donalda Trumpa, v jehož týmu Catzová před čtyřmi lety dokonce působila. O politické motivaci se nezdá být pochyb.

Američané celkem oprávněně považují TikTok, oblíbený hlavně mezi teenagery, za nebezpečný čínský nástroj ke shromažďování informací a případnému ovlivňování uživatelů. Čínské firmy mají podle tamních zákonů povinnost předávat čínské komunistické vládě data o uživatelích, pokud o to čínská vláda požádá. A TikTok, postavený na krátkých videích, se rychle stal podle počtu uživatelů třetí největší sociální sítí světa, takže má – pokud jde o sběr dat – co nabídnout.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se