Realitní kancelář Lexxus zahájila prodej bytů v projektu Alfa Residence v pražských Stodůlkách. Desetipatrový dům u stanice metra Luka nabízí 76 bytů o dispozicích 1+kk, 2+kk a 3+kk. Firma vsadila na větší byty, než se nyní běžně staví. Například všechny byty 1+kk jsou větší než 40 metrů čtverečních, dnešním standardem přitom bývají rozměry kolem 35 metrů. Největší byt v rezidenci nabízí dokonce 92 metrů čtverečních. Lexxus tím chce cílit na zákazníky, kteří potřebují pracovat z domova. Ceny začínají na necelých 4,2 milionu korun, nejdražší byt vyjde zhruba na 9,8 milionu korun. Stavět se bude brzy, stavaři začnou už teď v říjnu, dokončení je naplánováno na zimu 2022.
Prologis pronajal brněnskou budovu zásilkovému obchodu
Evropský zásilkový obchod s továrním, skladovým a kancelářským vybavením Kaiser+Kraft bude mít středoevropskou centrálu u Brna. Od společnosti Prologis si v tamním logistickém parku pronajal budovu o rozloze 8700 metrů čtverečních. Firma tvrdí, že nové sídlo umožní společnosti zkrátit dodací lhůty na její klíčové trhy na méně než 24 hodin. Na mysli má zákazníky v Rakousku, Česku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku.
V Karlíně roste dům podle návrhu sochaře Černého
Developerská společnost Trigema zahájila stavbu nového bytového domu Fragment v pražském Karlíně, který navrhli sochař David Černý a architektonické studio Qarta. Projekt za 1,25 miliardy korun vyroste přímo naproti historické budově Invalidovny a parku Kaizlovy sady. Nabídne 140 bytů s dispozicemi od 1+kk až po mezonety se střešními terasami a výhledy na Pražský hrad. Devítipodlažní dům by měl mít na různých místech různou výšku. V přízemí bude park a prostory pro obchody a služby. V podzemí umístí firma garáže a sklepy. Trigema počítá s tím, že byty ve vyšších podlažích vyčlení pro nájemní bydlení. Celý objekt bude podpírán sochami či jejich částmi z dílny Davida Černého. Ten s Trigemou v minulosti spolupracoval například na technologicko-informačním centru Cyberdog u stanice metra Nové Butovice.
Developeři většinou shání parcely déle než 10 let
Developerům trvá získat parcely pro své záměry v průměru 11 let, jak uvádí průzkum společnosti CEEC Research mezi 35 developery působícími v Česku. Téměř polovina uvedla, že má s pořizováním parcel pro výstavbu potíže. Největší problém znamenají tendry při veřejných soutěžích o pozemky a velká administrativní zátěž. Za pozitivní považují firmy cenu pozemků a atraktivitu dostupných lokalit. Téměř třetinu projektů staví firmy na brownfieldech, tedy bývalých průmyslových pozemcích. Stavba na nich je však zhruba o 17 procent dražší než na běžných parcelách. Developeři si navíc stěžují, že stát obnovu těchto míst dostatečně nepodporuje. Takový názor zastávají tři čtvrtiny z nich.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist