Stovky tisíc dlužníků, kterým vláda umožnila odklad splátek kvůli koronavirové krizi, musí od listopadu bankám a nebankovním společnostem začít vracet napůjčované peníze. Splácení mohli přerušit na tři až šest měsíců, moratorium zákon umožnil od května především u spotřebitelských úvěrů a hypoték. Pomoci to mělo lidem, kteří kvůli koronaviru museli na nemocenskou, do karantény nebo pobírali ošetřovné. Jen v bankách se to celkově týkalo 359 tisíc úvěrů a 445 miliard korun. Třetinu z nich už klienti začali splácet.

"Je možné, že u zbývajících 239 tisíc úvěrů se někteří dlužníci dostanou do potíží se splácením, nepůjde ale o nijak závratná čísla," uvedl hlavní analytik České bankovní asociace Vladimír Staňura. Dodal, že pokud nějaké potíže s vracením peněz nastanou, bude to u lidí, kteří čerpají spotřebitelské úvěry, nikoliv u firem. Někteří klienti si splatnost odložili u vícero půjček najednou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.