Nejnovější opatření proti šíření koronaviru začala spolu s nouzovým stavem platit v pondělí. Kromě toho, že znovu přidusila byznys řadě firem, se ještě jejich proticovidový přínos nestihl nijak projevit. Zřejmě už ve čtvrtek však vláda ohlásí ještě tvrdší omezení. Původně mělo k jejich oznámení podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) dojít v pátek. "Na dobu 14 dnů předpokládejme, že se vše zpřísní," řekl ve středu. Nové restrikce mají zvrátit stále rostoucí počet nakažených: jen ve středu přibylo rekordních 5335 případů, v úterý to bylo 4457. Větší denní přírůstek na počet obyvatel jiný stát v Evropě nemá.

Opatření se podle Prymuly dotknou volnočasových aktivit, nikoliv ekonomiky. Podle analytiků, které HN oslovily, je však velmi málo pravděpodobné, že by je hospodářství nepocítilo.

Nová omezení by se měla týkat zejména kulturních akcí - zavřít by se měla divadla a kina, zrušit by se měly také koncerty. Opatření se budou týkat také volnočasového i profesionálního sportu. Zavřou se vnitřní sportoviště, bazény nebo fitness centra. Zastaveny budou také všechny profesionální sportovní soutěže, potvrdil zdroj Seznam Zpráv z ministerstva zdravotnictví.

Prázdné hotely by vláda chtěla využít jako záložní lůžkové kapacity. Dostupná zdravotnická lůžka by totiž podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mohla přestat stačit koncem října. Vláda také pravděpodobně povolá na pomoc studenty lékařských fakult, uvedl Hamáček pro server Novinky. Podle Prymuly by hotely mohly sloužit i jako ubytování pro nakažené členy rodin v karanténě.

"Pokud by se zákaz týkal pouze počtu lidí, kteří se smí shromažďovat venku, tak věřím, že bude dopad minimální. Ve chvíli, kdy se ale omezí komerční volnočasové aktivity, dopad to rozhodně mít bude. Možná ne celoplošný, ale na jednotlivá odvětví může být významný," uvedl hlavní analytik Deloitte David Marek.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se