A máme tu první letošní ročenku, na konci každého roku velmi oblíbený žánr. Ten letošní byl jistě jeden z těch vůbec nejpodivnějších. Naprostá většina z nás ho prožila dramaticky, a mnohým covid-19 dokonce zničil život nebo živobytí. Podivné bylo i to, jak zmateně se s ním potýkal stát pod vedením miliardáře, nejvíce dotovaného obmyšleného velkopotravináře, velkozemědělce a mediálního magnáta Andreje Babiše. A kdo jiný než on by nás tím rokem měl provést.

Naštěstí/bohužel tu máme jeho Facebook. Pro Babiše fakticky důležitější médium než vydavatelství Mafra, které si před sedmi lety koupil, aby noviny "psaly pravdu". Jeho profil sleduje 265 238 lidí a jediný, kdo tu hlídá pravdu, je pan Marek Prchal. Takže nikdo. Naprosto bez starostí (a také beze studu) se tu dají plácat nesmysly, dá se tu beztrestně lhát, dají se tu kroutit fakta do neskutečných tvarů a taky se to tu všechno zhusta a úspěšně dělá. Po celý rok tu Andrej Babiš ovlivňoval chování desítek tisíců lidí, kterým měl a mohl tímhle přímým komunikačním nástrojem předávat informace o koronaviru a epidemii. A jak toho využil?

Tak zaprvé, díky facebookovému profilu Andreje Babiše víme, že on sám chyby nedělá, nikdy, nech si to všichni zapamatují! A pokud náhodou ano, je to stejně chyba tých extertů a těch, co měli přijít a nepřišli. V jeho každonedělním kultovním pořadu Čau lidi bylo ale dobře patrné, jak zaskočený premiér na jaře byl, když se virus objevil. Jak byl pak ale místy až lehkovážný. "Lidi, nebojte se, není to mor, umírají hlavně lidi, kteří jsou jinak nemocní, zvládáme to, máme hlavně tu chytrou karanténu…" A jak dramaticky změnil tón ve chvíli, kdy na přelomu léta a podzimu začaly narůstat počty nakažených a hospitalizovaných. Najednou jsme byli "vážení spoluobčané".

Takže pojďme, projdeme se pamětí s premiérem a podíváme se na celou tu letošní koronakrizi jeho pohledem.

(Byť se to místy nezdá, následující výňatky jsou přesným přepisem hlavních myšlenek Babišova každonedělního pořadu Čaulidi, případně jeho videí, ve kterých odpovídá na otázky svých fanoušků.)

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Tomáš Kyjak 10.12.2020 15:11
p. Štefánik níže zcela přesně - za Jakeše bylo nelíp
Milan Stefanik 09.12.2020 11:47
Co mi to jen pripomina: “Složitý záležitosti jsou to. A proto je tak důležitý, ta podpora zespodu, aby my jsme mohli říct: né my si to přejem´, to je ten lid, to žádá taky, my s tím souhlasíme s tím lidem, my plníme jeho vůli a ne prostě, aby my jsme tam byli sami, jak kůl v plotě neměli jediný, jediné slovo podpory”
šárka malínková 09.12.2020 11:09
Co k tomu dodat ... dočíst to vše do konce je jen pro silný žaludek. Tomuto vedení odpovídá i stav naší země a atmosféra ve společnosti. Bůh s námi ... tato vláda se o nás totiž nepostará.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru