Epidemická situace se v Česku podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nelepší. "Ba co hůř, statistika nekompromisně ukazuje, že je přítomná britská mutace viru, která je agresivnější a šíří se daleko rychleji. Dokazuje to jednoduchý fakt. Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat," uvedl ministr.

Současná přísná opatření, která zahrnují zákaz vycházení mimo nutné cesty do práce či na nákup, platí od 27. prosince. Počty nových případů díky nim nejprve rychle klesaly, tento trend se však zpomalil a nyní čísla nakažených znovu stoupají.

Vedle britské mutace viru je to i proto, že všichni lidé nastavená pravidla nedodržují. Blatný v souvislosti s tím uvedl, že jako ministr zdravotnictví nemá nástroje, jak jejich dodržování vymáhat. Zároveň upozornil, že jeden den nedodržování opatření může prodloužit jejich trvání o několik týdnů. "Vím, že je tu ta nemoc dlouho, ale je prostě fakt, že ji neporazíme jinak než očkováním a tím, že budeme dodržovat nařízená opatření," dodal Blatný.

Podle ministra je proto možné uvažovat o zpřísnění opatření, ale bez pochopení a sounáležitosti lidí nebudou fungovat. Možností je například zákaz cestování mezi kraji nebo omezení vzdálenosti od bydliště, ve které se lidé mohou pohybovat.

Závažná je podle Blatného také naplněnost nemocnic. "Řada z nich je na hraně kapacity urgentní péče. Pokud opravdu nezačneme dodržovat existující opatření, tak se stane, že nemocnice nebudou moci přijmout lidi s infarktem nebo s úrazem," popsal.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru