V klubu, kterému v Osvětimanech šéfuje hradní kancléř Vratislav Mynář, hraje fotbalista Ondřej Zýbal už od roku 2011. Pokaždé byl nejlepším kanonýrem nejen týmu z Uherskohradišťska, ale i celé soutěže, jež je šestou nejvyšší v Česku. Do brány totiž naposílal za sezonu na třicítku gólů. Nyní se ukazuje, že Mynář se přesto zatím nemusí obávat, že by Zýbala "přetáhla" konkurence, přestože mu s nabídkami volají i ze zahraničí.
V roce 2018 totiž kancléř od vymahačské firmy koupil Zýbalův dluh 890 tisíc korun, aniž by ho však uvedl ve svém majetkovém přiznání. K dluhu fotbalista přišel tak, jak sám tvrdí, že jej bývalý obchodní partner využil k získání nevýhodné půjčky, kterou ale následně nesplácel. Reportéři Aktuálně.cz a HN informaci o Mynářově obchodu zjistili zprostředkovaně z katastru nemovitostí. Teprve loni v něm kancléř nechal na svoje jméno přepsat i související zástavu dluhu na dům, který Zýbal zdědil po rodičích − ve výši 2,5 milionu, tedy trojnásobku dluhu. V majetkovém přiznání, které jako kancléř musí ze zákona podávat, ale pohledávka ani zástava nejsou uvedeny dodnes.
Snaha skrýt Mynářův obchod
Mynář na dotazy reportérů ohledně koupeného dluhu nereagoval. Protikorupční experti ovšem na žádost redakcí vyhodnotili, že porušil zákon. Pohledávku totiž od firmy AKOSO Invest dle dokumentů, které mají redakce k dispozici, převzal už v srpnu 2018. A tehdy i podepsal, že přebírá zástavu. V jeho majetkových přiznáních za následující roky se ale ani jedno z toho neobjevilo. "Vratislav Mynář získal významný majetek ve formě pohledávky, což musel jako veřejný funkcionář ze zákona uvést ve svém majetkovém přiznání. Neučinil tak, přestože podobné pohledávky v minulosti přiznával. Zároveň byl podán návrh k zápisu zástavy do katastru nemovitostí až s 18měsíčním zpožděním. Spíše než opomenutí to působí jako snaha zakrýt, že k obchodu mezi panem Mynářem a společností AKOSO Invest došlo," uvedl právník Transparency International Jan Dupák. Stejně to vidí i právník Rekonstrukce státu Petr Bouda.
◼ Jak informoval Radiožurnál, v roce 2016 Mynářův klub hrající nižší ligu získal dotace celkem 800 tisíc od fotbalové asociace (FAČR). Bylo to v době, kdy jí šéfoval Miroslav Pelta, dnes obžalovaný z manipulací přidělování jiných dotací na ministerstvu školství.
◼ Mezi kluby, které hrají šestou nejvyšší fotbalovou soutěž v Česku, to tehdy byla rekordní suma. Mynář, který působí ve vedení klubu, ale odmítal, že by na to měl jakýkoliv vliv.
◼ Mynář v roce 2016 zařídil pro osmnáct hráčů klubu výlet do Francie na fotbalové mistrovství Evropy. Seznam Zprávy vloni získaly dokumenty, podle kterých to tehdy Peltovu FAČR přišlo na více než 860 tisíc.
Ministerstvo spravedlnosti, které vede Zemanova poradkyně Marie Benešová, původně redakcím řeklo, že Mynář zákon neporušil. Dle jeho výkladu má ještě čas zástavu uvést v majetkovém přiznání za rok 2020, které musí podat letos v létě. Protože zástavu do katastru nechal zapsat právě loni. Po upozornění redakce, že samotnou pohledávku převzal Mynář už v roce 2018, ministerstvo sice uznalo, že zákon skutečně porušil. Ale doplnilo, že řešit to nebude. "Danou pohledávku měl pan Mynář uvést ve svém průběžném oznámení za rok 2018. Po nahlédnutí do registru bylo zjištěno, že žádná taková pohledávka uvedena nebyla. Nicméně v současné době je takové jednání promlčeno. Zákon pro daný přestupek stanoví promlčecí lhůtu jeden rok," upřesnila Marcela Nevšímalová z tiskového oddělení ministerstva. Mynář tak nejspíše až padesátitisícové pokutě unikne.
Ani Hrad nemíní Mynářovo porušení zákona řešit. "O celé záležitosti jsme informováni. Pan kancléř pomohl příteli od lichváře, to je jistě chvályhodné," napsal redakci hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
Není to první Mynářův konflikt se zákonem, který má zajistit kontrolu nad tím, zda vlivní státní činovníci funkci nezneužili k tomu, aby si přilepšili na majetku. Kancléř po nástupu Miloše Zemana na Hrad pět let odmítal majetková přiznání zveřejňovat úplně. S tím, že se na něj zákon nevztahuje. Až po opačném rozhodnutí soudu nakonec na internet první přiznání pověsil v roce 2018. Už tehdy se ukázal jako velký věřitel − svým firmám napůjčoval více než 60 milionů. Tvrdil ale, že takto zbohatl ještě před svým příchodem na Hrad − z podnikání s odpadem.
Za Osvětimany až do splacení
Zýbal reportérům před svým zastaveným domem v jihomoravské obci Hýsly řekl, že o to, z jakých peněz mu Mynář půjčil, se nezajímal. V Osvětimanech prý bude hrát do doby, než se mu podaří půjčku Mynářovi splatit, z vlastní motivace. "Mám to tady rád, ale tím, že dávám góly, jsem vidět. Mají o mě zájem i jinde, kontaktují mě z Rakouska. Do zahraničí bych chtěl, ale určitě nepůjdu dřív, než mu peníze vrátím," dodal Zýbal.
Sám Mynář za to, že mu půjčil 890 tisíc, podle Zýbala nic nechtěl. "Za fotbal skrz toho, že k němu mám nějaký závazek, žádné peníze nedostávám," doplnil fotbalista, který se živí jako obchodní zástupce, na dotaz, zda hraje zadarmo. Za to se mu ale z dluhu žádné částky neodečítají. Jak přiznal, zadarmo v klubu hraje pořád, a neví, zdali stejné podmínky mají i spoluhráči.
Na kancléře se prý obrátil až poté, co již byl v exekuci. Důvodem bylo podle něj to, že se znají dlouhé roky. "Když jsem měl ten škraloup, věděl jsem, že musím zaplatit. Měl jsem záznam v registru dlužníků, takže banka by mi nepůjčila. Tohle pro mě byla nejrychlejší a nejjednodušší volba," tvrdí fotbalista. Půjčku 890 tisíc korun z roku 2018 Mynářovi, jehož firmy v minulosti vymáhaly pokuty pro pražský dopravní podnik, prý plánuje splatit ze zrovna dojednávané hypotéky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist